Facebook Google+ Twitter

"Dzienniki" Gombrowicza według Teatru Imka z Warszawy

W piątkowy wieczór w ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka polska" na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego, "Dzienniki" w reż. Mikołaja Grabowskiego wystawił Teatr Imka.

Spektakl Mikołaja Grabowskiego składa się z wybranych fragmentów "Dzienników", pisanych przez Witolda Gombrowicza na emigracji. Choć może się wydawać, że taki tekst bardzo trudno przenieść na deski teatru to jednak myślę, że krakowski reżyser poradził sobie z tym znakomicie. Przedstawienie nie jest przeładowane treścią, a muzyka i śpiew Olgi Mysłowskiej stanowią subtelne dopełnienie kolejnych aktów.

Spektakl jest zbudowany ze sprawnie skomponowanych scen, w których tekst Gombrowicza ma szansę wybrzmieć. Fragmenty dobrane do tego przedstawienia dotyczą polskości, patriotyzmu, sztuki i ludzkiej zmysłowości. Wszystkie te tematy bardzo Gombrowicza poruszały, są fundamentem jego wypowiedzi o świecie.

Aktorzy Teatru Imka bardzo dobrze poradzili sobie z tekstem, który przecież sceniczny nie jest. Wśród plejady artystów znanych głównie z produkcji telewizyjnych czy filmowych zdecydowanie wyróżnia się Piotr Adamczyk. Jego Gombrowicz jest autentyczny, a jednocześnie ma w sobie dużo lekkości. Również znany ze słabości do tekstów pisarza Jan Peszek doskonale odnajduje się w zmysłowej scenie śledzenia chłopca z Retiro. Każdy z aktorów po kolei wciela się w rolę narratora- Gombrowicza, najsłabiej w tym zestawieniu wypada właściciel teatru Imka, czyli Tomasz Karolak. W jego wykonaniu brak umiaru, który charakteryzuje innych aktorów. Jego gra jest zbyt ekspresyjna i przytłacza tekst, który jest największym dobrem tego spektaklu. Andrzej Konopka oraz panie grające w przedstawieniu, czyli Magda Cielecka i Iwona Bielska nie zachwycają ani też nie rozczarowują. Po prostu są.

Choć oglądając spektakl momentami czułam się jak na "Kursie o Gombrowiczu dla początkujących" to jednak nie mogę odmówić reżyserowi Mikołajowi Grabowskiego świetnego warsztatu i stworzenia przedstawienia, które po prostu dobrze się ogląda.

Jako zagorzała wielbicielka twórczości oraz osobowości Witolda Gombrowicza, który jest moim mistrzem w sposobie patrzenia na świat, polecam ten spektakl jako świetny punkt wyjścia dla dalszych poszukiwań nowych sensów w twórczości pisarza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.