Facebook Google+ Twitter

Dziesięć lat chóru Pueri Cantores Plocenses

W tym roku chór z Płocka obchodzi swoje dziesięciolecie. Z tej okazji w ubiegły piątek odbył się koncert w płockiej katedrze, natomiast dzień później chórzyści świętowali swój jubileusz podczas pikniku rekreacyjnego na stadionie miejskim.

Chór chłopięcy, a teraz także i męski, powstał w 1998 roku. Jego założycielami są Anna i Wiktor Bramscy, którzy pochodzą z Łotwy. Do Płocka przyjechali w 1995 roku z Rygi, która jest rodzinnym miastem Anny. Do przyjazdu do Polski skłonił ich fakt, iż pradziadkowie Wiktora pochodzą z Krakowa. Natomiast na decyzji zamieszkania w Płocku, zaważyły... unikalne organy w płockiej katedrze. Wiktor Bramski jest bowiem organistą. Skończył studia w klasie organów i puzonu na Akademii Muzycznej w Rydze. Aktualnie pełni rolę kierownika artystycznego chóru, będąc jednocześnie organistą Bazyliki Katedralnej w Płocku. Anna Bramska jest dyrygentem chóru. Skończyła uniwersytet w Rydze i jest z wykształcenia pedagogiem, jednak jej życiową pasją stała się muzyka. Swoje umiejętności muzyczne doskonali, pod okiem specjalistów z Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Od początku chór szkolił swoje umiejętności w sali katechetycznej koło płockiej katedry, gdzie odbywały się kilku godzinne próby. Chórzyści pod kierownictwem Anny i Wiktora Bramskich, dzięki swojej ciężkiej pracy zaczęli odnosić swoje pierwsze sukcesy. Główne osiągnięcia to 1. miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Chórów a capella Dzieci i Młodzieży (2002), Złoty Kamerton i nagroda Ministra Kultury (2002) oraz Srebrny Kamerton (2007), dwukrotnie 1. miejsce w konkursie Cantino Lodzensis (2000, 2002), 1 miejsce w konkursie Akademii Muzycznej w Warszawie (2003), wyróżnienie w VII Międzynarodowym Festiwalu Gospel "Camp Meeting" Osiek 2003, złoty medal i dwa medale srebrne na Międzynarodowym Festiwalu Festa Musicale 2004 w Ołomuńcu (Czechy). Praca państwa Bramskich została doceniona w 2000 roku, kiedy zdobyli tytuł Płocczan Roku.

Chórzyści wiele koncertują. Byli już w Watykanie (2000), na Ukrainie (2001), we Francji (2002), w Szwajcarii (2002), w Holandii (2003), w Belgii (2003), na Litwie (2003), w Czechach (2004), na Słowacji (2002 i 2003), na Łotwie (2003 i 2004), w Niemczech (2000, 2003, 2004), w Hiszpanii (2006) oraz Anglii (2007).

W Polsce współpracują z największymi instytucjami muzycznymi takimi jak: Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki Opera Narodowa, Sinfonia Varsovia oraz Akademia Muzyczna w Warszawie im. Fryderyka Chopina.

Chór Pueri Cantores Plocenses podczas jubileuszowego koncertu z okazji dziesięciolecia chóru. / Fot. Ewa RóżalskaPiątek, 13 czerwca bieżącego roku był dla nich szczególną data, gdyż swoje dziesięciolecie uczcili koncertem w Płockiej Bazylice Katedralnej. Zaproszeni zostali również byli chórzyści. Niektórzy z nich są studentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a w koncercie wzięli udział jako soliści. Koncert otworzył występ najstarszej grupy chórzystów, śpiewających głosami męskimi (basy i tenory), później zaśpiewali chłopcy, którzy nie przeszli jeszcze mutacji głosu (soprany oraz alty). Gościnnie zaprezentowały się nowy, dziewczęcy chór państwa Bramskich - Puellae Cantantes Plocenses oraz kandydaci Pueri Cantores Plocenses.

Pueri Cantores Plocenses po meczu, który odbył sie w ramach pikniku rekreacyjnego. W białej kurtce dyrygent chóru - Anna Bramska. / Fot. Michał WojdaDzień później na stadionie miejskim w Płocku odbył się piknik rekreacyjny zorganizowany specjalnie z myślą o chórze. Chórzyści rozegrali mecz wraz ze swoimi rodzinami. Brali udział również w innych konkurencjach jak biegi, piłka koszykowa czy przeciąganie liny. Wszystko zorganizowane dla dobrej zabawy. Na koniec wjechał jubileuszowy tort.

Anna i Wiktor Bramscy jak i chłopcy są zadowoleni z wieloletniej współpracy:
- Do chóru Pueri Cantores Plocenses trafiłem w roku 2000, będąc uczniem drugiej klasy podstawowej. Państwo Anna i Wiktor Bramscy otworzyli przede mną nowy etap życia. Dzięki nim zwiedziłem wiele miejsc i poznałem nowe kultury oraz ich powiązanie z muzyką. Jestem im za to wdzięczny. Dzięki nim wiąże z muzyką swoją przyszłość - mówi Paweł Różalski, który z chórem jest prawie od początku.

- W chórze poznałem wielu nowych kolegów. Przybliżył mnie on także do muzyki. Aktualnie jestem uczniem szkoły muzycznej, a przyszłość również wiąże z muzyką. To wszystko zasługa państwa Bramskich - dodaje Tomasz Ziółkowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.