Facebook Google+ Twitter

Dziesięć lat europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-12 17:03

Reagowanie na rosnącą liczbę wezwań o pomoc w przeciwstawianiu się regionalnym i globalnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa wymaga od UE zajęcia się sprawą istniejącej obecnie luki między jej ambicjami a możliwościami - pisze specjalnie w najnowszym numerze magazynu "Kawa" wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej w latach 1999-2009 Javier Solana.

 / Fot. mat. KawaRok 2009 był przełomowym dla roli Unii Europejskiej w świecie. Minęło 10 lat Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, na przestrzeni których UE stałą się podmiotem działającym na rzecz zapewnienia globalnego bezpieczeństwa i rzeczywistej zmiany życia ludzi na całym świecie. Jesteśmy zarazem na progu nowej ery, gdy zaczął obowiązywać Traktat z Lizbony, będący dla nas istotną zachętą do działania na zewnątrz.

W ciągu dziesięciu lat przeprowadziliśmy 20 operacji na trzech kontynentach, aby zapobiec przemocy, przywrócić pokój i dokonać odbudowy po zakończeniu konfliktu. Od Kabulu do Pristiny, od Ramallah do Kinszasy, UE monitoruje granice, dba o przestrzeganie umów pokojowych, szkoli siły policyjne, buduje systemy sądownictwa karnego i chroni statki przed atakami piratów. Dzięki naszym osiągnięciom, otrzymujemy coraz więcej wezwań o pomoc tam, gdzie jest kryzys lub zakończył się konflikt. Posiadamy wiarygodność, znaczenie i zdecydowanie do takiego działania.

W 1999 roku Unia Europejska wyprzedzała swoje czasy. Rozległy i wielopłaszczyznowy charakter naszego podejścia był nowatorski. UE pozostaje jedyną organizacją, która może odwołać się do pełnego wachlarza instrumentów i zasobów, które dopełniają tradycyjny zestaw narzędzi polityki zagranicznej krajów członkowskich, zarówno w celu udaremnienia, jak i zażegnania kryzysu oraz przywrócenia pokoju i odbudowania instytucji po zakończeniu konfliktu.

Na tym właśnie polega wyjątkowa wartość dodana UE. Łączymy pomoc humanitarną i wsparcie dla budowania instytucji oraz sprawnych rządów ze zdolnością zarządzania w czasie kryzysu, z pomocą techniczną i finansową, politycznym dialogiem i mediacją. Całościowe działanie UE ma charakter cywilno-wojskowy, co sprawia, że jesteśmy elastyczni i potrafimy zaproponować specjalne rozwiązania złożonych problemów. Dzisiejsze konflikty pokazują wyraźniej niż kiedykolwiek przedtem, że rozwiązanie wojskowe nie jest ani jedyną, ani najlepszą opcją, zwłaszcza w ustabilizowaniu kryzysu – to prawda, którą również podkreślił prezydent Barack Obama.

EPBiO pojawiła się po raz pierwszy na Bałkanach. Gdy w latach ‘90 wybuchły wojny w Jugosławii przyglądaliśmy się, jak płonie nasze sąsiedztwo, ponieważ nie mieliśmy środków, aby odpowiedzieć na ten kryzys. Dostaliśmy nauczkę i zorganizowaliśmy się, osiągając pewien stopień zdolności obok procedur podejmowania decyzji i doktryny bezpieczeństwa. W 2003 roku zapobiegliśmy nowemu wybuchowi wojny w byłej Republice Jugosłowiańskiej, Macedonii, dzięki naszym wysiłkom dyplomatycznym, a następnie przeprowadzeniu operacji Concordia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.