Facebook Google+ Twitter

Dziesięć polskich filmów w konkursie FROM POLAND na toruńskim festiwalu filmowym Tofifest

Dziesięć nowych, polskich filmów weźmie udział w konkursie From Poland na Tofifest’2014. W konkursie znajdzie się wiele zasługujących na uwagę debiutów oraz nowe dzieła uznanych twórców.

 / Fot. archiwum TofifestMożna powiedzieć, że polskie kino złapało głęboki oddech. Już tegoroczna Gdynia, a wcześniej koszalińscy Młodzi i Film pokazały, że nowa fala naszego kina, wyrasta z niezależnych korzeni. W czterech konkursach głównych toruńskiego festiwalu znajdzie się ogółem 37 polskich filmów. Najbardziej prestiżowy dla polskiego kina jest jednak konkurs FROM POLAND. W poprzednich latach wygrywali w nim Wojciech Smarzowski, Piotr Trzaskalski czy Lech Majewski, W tym roku obejrzymy w nim 10 nowych produkcji.

Niezależne Bobry Huberta Gotkowskiego to opowieść o reaktywacji punkowego zespołu, którego niegdysiejsi członkowie zapomnieli już o wielkiej karierze, ale przypadkowe zdarzenie sprawia, że powracają do realizacji marzeń. Film otrzymał kilka nagród w na jeleniogórskiej Barejadzie, rzeszowskim Multimedia Happy End czy lubelskim „Pełnym Metrażu”. Jaskółka Bartosza Warwasa jest podróżą w czasie, w trakcie której główna bohaterka na nowo przeżywa traumatyczne wydarzenia sprzed 30 lat. Warwas otrzymał za film nagrodę reżyserską na Młodzi i Film w Koszalinie. Heavy Mental Sebastiana Buttnego z rolą laureata Flisaka Tofifest - Piotra Głowackiego, jest historią 30-letniego aktora bez angażu, dotkniętego zawodową niemocą. To szczery i bezpretensjonalny obraz nastroju i ducha współczesnych 30-latków żyjących w Polsce. Portretujące absurdy naszej rzeczywistości Małe stłuczki Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba ukazują dwie przyjaciółki, które zarabiają na życie likwidując mieszkania po zmarłych. Film doceniono w kraju i na świecie. W Polsce dostał nagrodę za zdjęcia oraz nagrody dziennikarzy i Jury Młodzieżowego w Koszalinie, za granicą - wyróżnienie na Festival Novos Cineastas, nagrodę specjalną Giffoni Valle Piana MFF oraz trzy nagrody MFF w Neapolu. Obietnica Anny Kazejak to opowieść o współczesnej młodzieży. Reżyserka stawia pytania o system wartości, moralność i stabilność relacji rodzinnych. Film prezentowany był w sekcji Generation MFF w Berlinie.

Śmiało wśród filmów tegorocznego pasma Zjawiska – Nordic Noir możnaby umieścić Jeziorak. Michał Otłowski wyreżyserował bowiem porządny, sensacyjny film gatunkowy. Dojrzały kryminał z Jowitą Budnik w roli Izy policjantki z prowincjonalnego miasteczka, prowadzącej śledztwo w sprawie śmierci młodej kobiety. Film nagrodzono za scenariusz w Koszalinie.

Ciekawie zapowiadają się pokazy filmów, w których dużą rolę odegrali twórcy, na co dzień nie zajmujący się kinem – muzyk Tymon Tymański, malarz Wilhelm Sasnal i reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna. Pierwszy to Huba w reżyserii Anny i Wilhelma Sasnalów. Przenosi nas w świat trzyosobowej rodziny wiodącej monotonne życie. Twórcy poddają filmowej obserwacji codzienność bohaterów i proces ich życiowej degradacji. Film miał światową premierę na MFF w Berlinie. Scenarzystą i pomysłodawcą Polskiego gówna w reżyserii Grzegorza Jankowskiego jest Tymon Tymański. Film opowiada o zespole Tranzystory z Pruszcza Gdańskiego, który jedzie w trasę koncertową, zorganizowaną przez komornika Czesława Skandala. W trasie czeka muzyków szereg rozczarowań. Polskie Gówno otrzymało Nagrodę Publiczności w konkursie „Inne Spojrzenie” na FF w Gdyni. Między nami dobrze jest Grzegorza Jarzyny to adaptacja kinowa spektaklu TR Warszawa o tym samym tytule autorstwa Doroty Masłowskiej. Film jest opowieścią o polskim społeczeństwie czasu transformacji.

Na koniec film mistrza nieoczywistego kina - Lecha Majewskiego. Ten najbardziej bezkompromisowy polski reżyser w Onirica - Psie pole, na dramat osobisty bohatera nakłada tragedię narodu. Akcja filmu rozgrywa się w 2010 roku w obliczu przełomowych dla bohatera wydarzeń, zadając filozoficzne pytania o sens życia i kwestie religii.

12. edycja MFF Tofifest odbędzie się w Toruniu, w dniach 18 – 26 października 2014.
Więcej: www.tofifest.pl, FB.com/tofifest, Twitter @tofifest

Konkurs FROM POLAND

• Bobry/Beavers, Hubert Gotkowski, Polska/Poland
• Jaskółka/The Caged Swallow, Bartosz Warwas, Polska/Poland
• Heavy Mental, Sebastian Buttny, Polska/Poland
• Małe stłuczki/Little Crushes, Aleksandra Gowin i Ireneusz Grzyb, Polska/Poland
• Obietnica/The Word, Anna Kazejak, Polska/Poland
• Jeziorak/Waterline, Michał Otłowski, Polska/Poland
• Huba/Parasite, Anna i Wilhelm Sasnal, Polska/Poland
• Polskie gówno/Polish Shit, Grzegorz Jankowski, Polska/Poland
• Między nami dobrze jest/No Matter How Hard We Tried, Grzegorz Jarzyna, Polska/Poland
• Onirica - Psie pole/Onirica-Field of Dogs, Lech Majewski, Polska/Poland

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.