Facebook Google+ Twitter

Dziewczyna z perłą

Urodziła się w noc sylwestrową. Gdy w całym Wrocławiu błyskały ognie, a ludzie życzyli sobie nawzajem zdrowia, ona miała wylew.

autor:SosnaDługo uczyła się chodzić, z balkonikiem, potem o kulach. Z anielską cierpliwością pokonywała schody w szkole i na uczelni, złościła się, gdy proponowano jej wózek. Nie narzekała, z godnością reagowała na odruchy litości. To ona chciała pomagać innym. Godzinami wysłuchiwała cudzych zwierzeń, lecząc niepokój i złość. Miała kojące podejście psychologa, chociaż to ona najbardziej potrzebowała pomocy. W 2000 roku pisanie pracy magisterskiej przerwał trzeci wylew i operacja w Lublinie. Na uczelni pojawiła się dopiero pół roku później. Straciła legitymację i kartę do wypożyczalni. – Ma pani rok na obronę. Pod karą śmierci – powiedziała pani dziekan do dziewczyny, która żyła z tętniakiem w mózgu.


Masz rentę i po co Ci więcej?


Monika skończyła Kolegium Nauczycielskie i polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Kiedy koleżanki z roku omijały "trudne" szkoły, ona zabiegała o praktyki w placówkach dla dzieci upośledzonych. Praca z tymi skrzywdzonymi i często zaniedbanymi była jej marzeniem. Miała tylko obawy, czy poradzi sobie jako nauczycielka, która sama jest ograniczona ruchowo. - Jeżeli ja tego chcę, to to jest "moje" - uparła się i wybrała studia podyplomowe pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i leczniczo-wychowawczej.

Około pół roku pracowała jako wolontariusz w Ośrodku Terapeutycznym "Kleks" i we współpracy z liceum katolickim prowadziła darmową terapię dla uczennic, które przychodziły do jej domu. Dostała referencje ze szkół i od dr Aliny Czapigi z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wtedy uznała, że to czas na szukanie płatnego zajęcia. Poszła do Urzędu Pracy, by zorientować się w swoich szansach, a tam urzędniczka stwierdziła: - Jak jest renta, to już nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Podobną tezę wysnuł Sejmik Osób Niepełnosprawnych, bo przecież lepiej mieć te 600 zł niż nie mieć... kieszonkowego.


Siedem cudów świataPozostało szukanie etatu na własną rękę, tylko że to wymaga codziennego transportu, a Moniki nie stać na taksówki. Od kiedy ojciec stracił dobrą pracę i otrzymał słabo płatną, jej renta właściwie podtrzymuje rodzinny budżet. Może zrobi prawo jazdy? Okulistka, opiekująca się Moniką, jest przerażona - Jeszcze jeden wylew i może pani pożegnać się z wzrokiem - ostrzega.

W domu wre i co gorsze, rehabilitacja utknęła w martwym punkcie. Dziewczyna całymi dniami siedzi w mieszkaniu, walcząc z lękiem o przyszłość. Podtrzymuje ją grupa przyjaciół i mocna wiara. – Ja nie płaczę przed Bogiem, ja wyję – mówi. Napisała książkę o tym, co znajduje w życiu dobrego, o sobie i o swoich siedmiu perłach: Marzenia, Poszukiwanie, Pragnienie, Intuicja, Posłuszeństwo, Ryzyko i Wytrwałość. Zatytułowała ją "Ecce homo". Książka czeka na wydawcę, a Monika myśli o napisaniu drugiej części.

Marzy, szuka i nie poddaje się. - Ciągle wracają do mnie myśli: mieć dom, a w nim gromadkę dzieci - przyznaje nieśmiało. Za dwa tygodnie od Sylwestra jej narodzin minie 30 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Brakuje co to za książka, czy została wydana, jaki ma tytuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusik! Więcej podobnych przykładów z życia tzw.sprawnych inaczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy artykuł, oby więcej takich :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

przyłączam się do poprzednich komentarzy....(plus dla autorki)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst, bohaterce życzę spełnienie marzeń a autorce więcej artykułów na takim poziomie

Komentarz został ukrytyrozwiń

super, niestety wiemy coś na ten temat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykul

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze podziwiam samozaparcie Moniki...,sam doświadczam kalectwa! Jakże trudno jest pokonywać siebie,najbliższe otoczenie,niezrozumienie urzędników itd.Przyznaje sam,że w środowisku małomiasteczkowym,czy wiejskim los takiej osoby jest dramatyczny...Niestety!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ (nie wymaga komentarza)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(Nie wiem z jakiej przyczyny, ale dodany przeze mnie plus, najwyraźniej nie został zaliczony.. Pozdrawiam, Olu!)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.