Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16149 miejsce

Dziewczynka, która nie urosła

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-27 13:21

Karłowatość pierwotna to najrzadszy typ karłowatości. Polega on na tym, że ciało jest małe we wszystkich etapach życia.

Zdjęcie udostępnione na licencji CC-BY / Fot. Gary ParkerNa świecie jest mnóstwo ludzi dotkniętych problemem karłowatości. Wiele z nich żyje jak normalny zdrowy człowiek, nie przejmując się swoją ułomności. Jest to nieuleczalna wada powodująca niekiedy wiele nieprzyjemności ze strony innych ludzi w stosunku do karłów. Istnieję kilka typów karłowatości. Najrzadszym jej typem jest karłowatość pierwotna. Polega on na tym, że ciało jest małe we wszystkich etapach życia. Rzadko wzrost człowieka cierpiącego na to schorzenie przekracza 90 centymetrów. Szacuje się, że na świecie żyje tylko około 100 osób z tym zaburzeniem, 40 z nich w USA. Należą do nich 13-letnia Taylor Marcello i 13-letnia Hannah Kritzeck oraz 7-letnia Kenadie Jourdin Bromley

Taylor mierzy 84 centymetry i waży niecałe 8 kilogramów. Dziewczynka jest w wieku, w którym wygląd jest najważniejszy, a bycie innym to największy koszmar. Ile dziewczyn o rozmiarach niemowlaka znacie, które przechodzą przez okres dojrzewania i nie przejmują się płcią przeciwną? Taylor staje się coraz bardziej świadoma, stawia pierwsze kroki w świecie dorosłych. Uczęszcza do normalnej szkoły, przyjaźni się z dziećmi o normalnym wzroście, chodzi na zakupy oraz dyskotekę i usiłuje być przeciętną nastolatką.

Hanna ma 13 lat i 100 centymetrów wzrostu – tyle, co przeciętny czterolatek. Hanna cierpi na bardzo rzadkie schorzenie – pierwotną karłowatość osteodysplastyczną. Hanna urodziła się o wiele mniejsza, niż przeciętne dzieci, w wieku czterech miesięcy ważyła zaledwie 1,5 kilo. Lekarze nie zauważyli objawów chorobowych od razu. Dopiero, kiedy dziewczynka miała 2 lata, postawili diagnozę – karłowatość pierwotna. Badania wykazały, że proporcje ciała Hanny są idealnie zachowane, ale o ¼ mniejsze od przeciętnego ciała ludzkiego. Jej mózg jest także mniejszy, ale funkcjonuje bez zarzutu. Nie zmienił się za to głos dziewczynki – Hanna mówi wysokim, dziecięcym głosem. Jej ciało przestało rosnąć, kiedy dziewczynka miała 11 lat. Nie powstrzymuje jej to przed bardzo aktywnym życiem. Hanna jest ciągle w ruchu – tańczy, śpiewa, jest cheerleaderką.

Kenadie Jourdin Bromley w chwili urodzin ważyła niecałe 0,2 kg, a długość jej ciała wymierzono na 20 centymetrów. Nazywana Calineczką. Żywotność tej niewielkiej istotki oceniono na jeden dzień, jednak przeżyła do tej pory 7 lat, zadziwiając tym samym naukowców i zwykłych ludzi. Maksymalną wagą, którą może osiągnąć jest 8 kilogramów - wzrost natomiast nie przekroczy 90 centymetrów.

Dziewczynki nigdy nie będą wyższe niż 100 cm i nigdy nie będą ważyć więcej niż 10 kg i prawdopodobnie nie dożyją 30 lat, jednak nie zmienia to faktu, że są piękne i rodzice je kochają, dzięki czemu będą miały szczęśliwe życie. A nam to pokazuje jedno - jak często robimy problemy z niczego i narzekamy, że jest źle. Podczas, kiedy świat może być piękny pomimo wszystkich tych problemów.

Artykuł stworzony w oparciu o film dokumentalny "Moja szokująca historia: Najmniejsze dzieci świata" (tytuł oryginalny: My Shocking Story: World's Smallest Kids) dostępny w telewizji Discovery Channel

Joanna Kwaśniewska
Tekst opublikowany pierwotnie na joanna-kwaśniewska.blog

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.