Facebook Google+ Twitter

Dziewczynki gorsze w rachunkach od chłopców? Niekoniecznie

  • B P
  • Data dodania: 2010-01-07 14:52

Z pokolenia na pokolenie przekazywany jest stereotyp mówiący o prymacie wyższości mężczyzn nad kobietami w zakresie zdolności matematycznych. Amerykańcy naukowcy postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest.

Fot. ilustracyjna / Fot. Amerykańskie badania potwierdzają głoszony przez feministki pogląd, iż za taki stan rzeczy odpowiada kultura, w której wychowują się dzieci, a która kBadania, które przeprowadzili wśród blisko pół miliona uczniów w wieku od 11 do 14 roku życia w 69 krajach ukazały, że pielęgnowane przez wieki przekonania na powyższy temat są istotnie różne od danych naukowych.

- Stereotypy dotyczące niższości kobiet w dziedzinie matematyki stoją w sprzeczności z faktami. Te wyniki świadczą o tym, że dziewczynki radzą sobie z matematyką tak samo jak chłopcy, jeśli tylko mają stworzone do tego odpowiednie warunki i są zachęcane do nauk - mówi
profesor Elsa-Quest z Villanova University w Filadelfii.

Opublikowane w Biuletynie Psychologicznym Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego badania sprawdzały także poziom zaufania chłopców i dziewcząt co do swoich umiejętności w tej dziedzinie. Wyniki raczej nie zaskakują. Okazuje się bowiem, że pewność co do swoich zdolności z zakresu nauk matematycznych jest wyższa u chłopców niż dziewcząt i to oni są bardziej zmotywowani do poszerzania wiedzy w tym obszarze.

Amerykańskie badania potwierdzają głoszony przez feministki pogląd, iż za taki stan rzeczy odpowiada kultura, w której wychowują się dzieci, a która karze wierzyć w przytoczony powyżej stereotyp. Przeprowadzony testy bowiem pokazują, że dziewczynki zdecydowanie gorzej wypadają w krajach, gdzie status kobiet jest niższy od mężczyzn.

- Jeśli dziewczynki będą przekonane o swoich umiejętnościach to z powodzeniem będą konkurować z mężczyznami w zawodach technicznych - stwierdza Else-Quest.

Źródło: The Daily Mail

ScienceDaily

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

75% Sawantów (tj. osób po części upośledzonych a z drugiej strony rozwijających inne zdolności np. matematyczne w stopniu genialnym, a wiec nieporównywalnym dla zwykłych zdrowych osób ) to chłopcy. Co więcej, najbardziej znani i obdarzeni nadzwyczajnymi zdolnościami Sawanci to sami chłopcy. Nie będę się zastanawiał komu z natury sej bliżej jest do geniusza a komu nie. Bardziej zastanawiający jest fakt, że podobne dyskusje przeważnie zaczynają właśnie kobiety... W moim przekonaniu właśnie takie podziały są niedorzeczne , mężczyźni już dawno pogodzili się z faktem iż są równi kobieta. A kobietą to chyba nie wystarczy :P

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.01.2010 20:20

Wow, Panie Arkadiuszu, i w mojej klasie licealnej dziewczęta były gremialnie górą! No, oprócz jednego geniusza nauk ścisłych; ale jeżeli chodzi o język polski, to nie wiem czy do dzisiaj nauczył się ortografii, nie mówiąc nic o składni i tym podobnych zawiłościach naszego ojczystego...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.01.2010 12:02

Pani Jolanto, pisze Pani "dziewczyny były zdecydowanie lepsze od swoich rówieśników płci męskiej nie tylko z matematyki, ale także z chemii i fizyki, nie wspominając już o naukach humanistycznych!". Zrozumiałem to tak, iż wg Pani to dziewczyny są zdecydowanie najlepsze ze wszystkiego, a chłopcy są już gorsi. Zdaje mi się, że nie powinno się tak myśleć na temat uczniów. W pani klasie zdarzyło się tak, że to dziewczyny że tak napisze "są górą", lecz nie oznacza to, iż wszędzie jest tak samo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W mojej klasie koedukacyjnej, gdzie na 16 dziewcząt przypadało 15 chłopców, dziewczyny były zdecydowanie lepsze od swoich rówieśników płci męskiej nie tylko z matematyki, ale także z chemii i fizyki, nie wspominając już o naukach humanistycznych!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.