Facebook Google+ Twitter

Dziewczyny na Politechniki!

Tylko 30 proc. studentów wydziałów ścisłych to kobiety. Inicjatorzy akcji „Dziewczyny na Politechniki!” chcą zachęcić "płeć piękną" do nauki elektrotechniki, robotyki i budownictwa.

Materiały informacyjne. / Fot. www.dziewczynynapolitechniki.pl - Na naszym wydziale jest kilka kobiet, ale na roku jestem sama - powiedziała Paulina Jagiełło, studentka pilotażu na Politechnice Rzeszowskiej, podczas ogólnopolskiego spotkania poświęconego akcji. Przedsięwzięcie „Dziewczyny na Politechniki”, projekt Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, ma zachęcić uczennice szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania nauki na wydziałach inżynierskich i technicznych.

Za "kobiece" kierunki uznaje się głównie humanistyczne, a te, zdaniem organizatorów akcji nie zawsze są w stanie zapewnić studentom, dobrą pozycję zawodową. Według badania TNS OBOP na zamówienie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ciągu najbliższych 3 lat na rynku pracy zabraknie 76 tysięcy inżynierów, w tym przede wszystkim: mechaników, informatyków, górników, chemików, geodetów, budowniczych, elektryków i technologów żywienia. Najnowszy raport opublikowany przez IDC, informuje że już dziś na krajowym rynku brakuje blisko 10 tysięcy programistów i specjalistów od rozwiązań telekomunikacyjnych.

Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego statusu, podczas konferencji poświęconej akcji „Dziewczyny na Politechniki” zachęcała panie, by "włączyły się w nurt budowania społeczeństwa nowoczesnego technologicznie”, a tym samym przyczyniły do jego rozwoju.

Profesor Jan Krysiński, były rektor Politechniki Łódzkiej dodał: - Trzeba wytłumaczyć dziewczętom, że obecna technika to już nie jest technika sprzed 20 lat. Odwołując się do przykładu inżyniera Karwowskiego z serialu „Czterdziestolatek” przypomniał, że dzisiejsi inżynierowie nie chodzą już w gumowych butach, w błocie po budowach. Przeciwnie, zdaniem pierwszej kobiety-rektor na Politechnice Częstochowskiej, Marii Nowickiej – Skowroń, kierunki ścisłe i inżynierskie coraz częściej wymagają od studentów nie tyle wysiłku fizycznego, co biegłości w obsłudze komputera.

23 kwietnia nastąpi finał akcji. To wtedy na polskich uczeniach technicznych rozpocznie się "Dzień Otwarty Tylko Dla Kobiet". Na uczestniczki akcji czekają pakiety materiałów informacyjnych i upominki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.04.2009 00:37

Taa... zrobmy tez akcje chlopacy na uniwersytety...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.04.2009 21:17

Zupełnie nie rozumiem co jest dziwnego w tym że 90% kobiet jest nie "techniczne"? nic bo tak jest naturalnie ukształtowana psychika i konstrukcja umysłu kobiety i bardzo dobrze. Całe piękno jest w tym że kobiety i mężczyźni się różnią. Już kiedyś było w modzie hasło kobiety na traktory i oby wszyscy je głoszący wymarli bezpotomnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

30%?
Chciałbym żeby tyle na każdym wydziale było, u mnie obecnie jest jakieś 5%.
Bardzo szczytna akcja, przy okazji być może ominie mnie wizyta na UAM na pedagogice czy czymś w poszukiwaniu żony, jeśli tak postanowię x].

Z drugiej strony kurde dobra pozycja zawodowa, kobiety... Nie mam nic przeciwko równouprawnieniu, ale wolałbym tylko ja być ciut zalatanym (zakładając że dobra pozycja zawodowa lub kariera to innymi słowy zalatanie), żebyśmy kiedykolwiek poza łożem się spotykali;].

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.