Facebook Google+ Twitter

"Dziewczyny wojenne" Łukasza Modelskiego - opowieść o niezwykłych kobietach

"Dziewczyny wojenne" to 11 opowieści utrzymanych w typowej dla wspomnień narracji pierwszoosobowej, przeplatanej listami, wypowiedziami innych osób oraz bogatym materiałem fotograficznym.

Okładka "Dziewczyn wojennych" / Fot. Okładka książki11 opowieści "Dziewczyn wojennych" to 11 historii kobiet, które musiały bardzo szybko dojrzeć i odnaleźć się w wojennej rzeczywistości. A przecież, jak pisze autor, Łukasz Modelski, one nie bawiły się w dzieciństwie w wojnę, nie marzyły o mundurze i rogatywce, awansach i wojskowym blichtrze. W okresie wojny wykonywały jednak swoje zadania bez wielkich słów i zbędnego patosu.

W ostatnim rozdziale Modelski, z wykształcenia historyk sztuki i cywilizacji średniowiecza, z zawodu reporter, ujawnia kulisy powstania książki i kryteria doboru bohaterek kolejnych opowieści.

Autor postanowił porozmawiać wyłącznie z kobietami żyjącymi w momencie zbierania materiału, uczestniczkami przedstawianych wydarzeń. Stąd dominacja typowej dla wspomnień narracji pierwszoosobowej, przeplatanej jednak tekstami pochodzącymi od autora, listami, wypowiedziami innych osób oraz bogatym materiałem fotograficznym. Inne przyjęte kryteria to: dobór postaci ze względu na ich miejsce zamieszkania – miasto, wieś, rodzaj okupacji – niemiecka, sowiecka, wykształcenie czy pochodzenie społeczne. To, jak pisze autor, dało mu możliwość spojrzenia na bohaterki z różnych punktów widzenia.

Książkę otwiera opowieść Haliny Rajewskiej, dziewczyny z tzw. dobrego domu, zafascynowanej łyżwiarstwem, myślącej o olimpiadzie, wychowanej w Poznaniu, znającej perfekcyjnie język niemiecki i francuski. W okresie wojny była sanitariuszką, ratowała żydowskie dzieci. Wyszła za mąż, ale jak pisze Modelski, była sześciogodzinną mężatką. Potem przyszło powstanie. W 1945 roku wróciła do Warszawy i szukała męża.

Opowieść druga to historia Magdaleny Rusinek, która w momencie wybuchu wojny miała 14 lat, opętanej, jak sama mówi, harcerstwem, doskonale jeżdżącej na nartach, wykorzystującej tę umiejętność do przeprowadzania ludzi na słowacką stronę. Pracowała w 993/W, brała udział w akcjach likwidacyjnych, ratowała żydowskie dzieci. Była ciągle na służbie, żyła bez strachu, ale w napięciu. Co chwilę zmienia dokumenty i tożsamość, a gdy mimo nawału pracy w pewnym momencie wybiera się z przyjaciółką do restauracji i chce zamówić dwa największe w lokalu kotlety, okazuje się, że właśnie jest Wielki Piątek. Potem przychodzi powstanie i klęska, obozy, ostatni w Blankenheim, wyzwolony 13 kwietnia przez Amerykanów.

I tak można by streszczać kolejne wojenne biografie zwyczajnych niezwyczajnych kobiet. Warto przeczytać historie opowiedziane przez Halinę Chlistunow, Zenobię Żurawską, Barbarę Matys, Jadwigę Piłsudską, Irenę Baranowską, Wandę Cejkównę, Lidię Lwow, Alicję Wnorowską i Zofię Wikarską.

Dziewczyny wojenne
Łukasz Modelski
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Okładka twarda
Wydanie: 2011-09-21

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesująca recenzja. Ciekawe biografie zwyczajnych niezwyczajnych kobiet.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.