Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26495 miejsce

Dziewictwo - definicje, wartościowanie, stereotypy

Temat stary jak świat, ale nieustannie budzący kontrowersje. W obecnych czasach wydaje się tracić na wartości, ale wciąż pozostaje tematem burzliwych dyskusji. Ludzie spierają się nawet o definicję dziewictwa.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:French_Kiss.JPGW dyskusjach daje się zauważyć rozdźwięk między opiniami kobiet i mężczyzn na temat dziewictwa, pojawiają się pewne stereotypy, niedomówienia. Choćby ze względu na niejednoznaczność samego dziewictwa, ale także ze względu na różnorodność zdań, jakie pojawiają się w jego kontekście uznałam, że warto ponownie temat poruszyć i wsadzić po raz kolejny kij w przysłowiowe mrowisko.

Dziewictwo uważam za stan fizyczno-emocjonalny, do którego zgodnie z własnym światopoglądem dorabia się ideologię bądź nie. Różnica między dziewictwem u kobiet i mężczyzn występuje na kilku płaszczyznach.

Pierwsza - czysto techniczna: kobiety posiadają błonę dziewiczą, która ulega przerwaniu czy uszkodzeniu podczas pierwszego stosunku. Przynajmniej w większości przypadków. Mężczyźni nie posiadają żadnej „fizycznej” oznaki dziewictwa, chyba, że mają defekt w postaci stulejki, która zwykle uniemożliwia seks i konieczny jest zabieg chirurgiczny, po którym mężczyzna może seks uprawiać.

Druga płaszczyzna to tradycja: w większości kultur dziewictwo kobiety jest ważną rzeczą. W kulturze Zachodu przez stulecia kobieta idąc do ślubu musiała być dziewicą, jeśli nią nie była przynosiła hańbę sobie, rodzinie i mężowi, degradowano ją w oczach społeczeństwa. Do tej pory pośród większości królewskich rodów europejskich kandydatka na żonę dla następcy tronu powinna mieć udokumentowane dziewictwo.

Na Dalekim Wschodzie do obecnych czasów panuje przekonanie, że sukces w interesach szefowi firmy zagwarantuje seks z dziewicą. W niektórych kulturach z kolei (np. wśród plemion Czarnej Afryki) dziewice nie są pożądane, gdyż ceni się tam płodność u kobiet i nikt nie chce za żonę kobiety, której płodności nie może być pewien. Jeszcze inne ludy sądziły, że dziewictwo jest świadectwem braku atrakcyjności dziewczyny, bo gdyby była atrakcyjna, to ktoś by jej już dziewictwo odebrał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Polecam dobry artykuł w temacie: http://defenderoffreedom.blog.onet.pl/Cnota-na-sprzedaz,2,ID396258812,n

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zmiany kulturowe zachodzą w wielu sferach i powodowane są w największym stopniu przez ludzi o najniższej świadomości. Niestety nie mamy zbyt wielkiego wpływu na wszystko. Wychowanie w rodzinie i w szkole oraz.... w innych miejscach ostatnimi czasu podupadło :(
Dobrze, że znowu coś zaczyna się dziać z programami szkolnymi właśnie w tym kierunku. Tylko jeszcze żeby odpowiednich ludzi do realizacji szczytnych celów było pod dostatkiem...
Pani Agnieszko. Temat dobry na wszelkie fora...
Gratuluję za śmiałe podejście.
Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z seksu się zrobiło jakieś takie nie wiadomo co dzisiaj.
Stereotypy? Odrzucić :).
Znam zarówno kobiety i mężczyzn ceniących dziewictwo u płci przeciwnej, jak i je negujących. Nie ma co się sugerować stereotypami, a na pewno nie wyzywać od szmat etc., to jest mało chrześcijańskie, o czym wzmianka w zdaniu :). Również w moim mniemaniu mężczyzna który w życiu "nie zagrzał na dłużej miejsca w jednej dziupli" nie ma się czym chwalić.

Chcąc nie chcąc jestem w celibacie prawie 21 lat, bardziej świadomie od dwóch-trzech lat, i nie jest wcale źle :).

Tekst dobry choćby dlatego, że skłania do refleksji.

Pozdrawiam, wszystkiego dobrego, dobranoc :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Tobą, Tomku i mam nadzieję, że ktoś wpadł już na pomysł, by pisać o tym w gazetach i na portalach dla młodzieży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł jak najbardziej ciekawy. Przeczytałem w całości i muszę powiedzieć że w pełni się z Tobą zgadzam. Myślę że tego typu artykuły, albo nawet ten konkretny artykuł powinien znajdować się niekoniecznie tutaj, ale w serwisach dla nastolatków, w gazetach przeznaczonych dla nich... Niech dziewczyny i chłopaki (takie określenie bo to jednak dotyczy młodych nastolatków), zrozumieją, że błona dziewicza u kobiety wcale nie oznacza jej dziewictwa... Przez ten głupi stereotyp młode kobiety uważają, że wszystko mogą robić oprócz całkowitej penetracji i są w porządku, bo przecież ciągle są dziewicami... Niestety portale młodzieżowe, jak i gazety dla młodzieży tylko utwierdzają ich w tym przekonaniu... Artykuł - jak już mówiłem - godny tego typu miejsc, ktoś mógł by się czegoś nauczyć.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Julio, pomysł na artykuł pojawił mi się po przeczytaniu jakiegoś tekstu bodajże na onet.pl o tym, jak to mężczyźni w Rosji boją się dziewic. Dziękuję bardzo za komentarze i oceny i pozdrawiam serdecznie komentujących:) Tak Panie Pawle, również jestem antropologiem kultury:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tu bardzo polecam raz jeszcze "The Book of Women" - Książka kobiet, autor: OSHO.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.12.2009 09:49

@-> Lukaszu, spodobales mi sie bardzo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

ładnie napisane, ciekawe w której to chwili przyszedł autorce pomysł by napisać taki artykuł ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z drugiej strony też jest niefajnie jak ktoś w ogóle stroni od seksu albo uważa, że nie można się kochać tylko dla przyjemności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.