Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29963 miejsce

Dziewięć krzyży jak Dziewięciu z Wujka

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-12-09 08:53

W symbolikę tragicznej pacyfikacji kopalni Wujek od początku wpisany jest krzyż. Za sprawą plakatu Dagmary Tymków tym symbolem stało się teraz dziewięć krzyży dziewięciu poległych górników. Krzyże ustawione są ukośnie, tak by przypominały zasieki tarasujące dostęp czołgom do strajkującej kopalni.

Oficjalny plakat obchodów 25. rocznicy pacyfikacji Wujka. /Fot. Dziennik ZachodniZapomnianym symbolem Dziewięciu z Wujka było dziewięć kasków górniczych spoczywających na murze kopalni. Leżały w pobliżu miejsca, gdzie czołg staranował ogrodzenie, umożliwiając oddziałom ZOMO wdarcie się do zabarykadowanej kopalni. Kilka godzin po stłumieniu strajku pierwszych sześć kasków pojawiło się tam wraz z drewnianym krzyżem, który dziś jest w ramionach betonowego Krzyża-Pomnika. Gdy trzy kolejne ofiary zmarły w szpitalu, na murze postawiono trzy nowe kaski. Dagmara Tymków, studentka czwartego roku katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, jest laureatką tegorocznego konkursu na plakat i logo rocznicowych obchodów pacyfikacji kopalni. Zorganizowano go, by tegoroczne uroczystości miały szczególnie uroczystą oprawę. Jury kwalifikując do głównej nagrody spośród 119 prac właśnie jej projekty, było jednomyślne. W komisji konkursowej zasiadali: rektor Marian Oslislo i prorektor Adam Romaniuk oraz szef regionalnej "Solidarności" Piotr Duda i przywódca strajku z 1981 roku Stanisław Płatek.

Praca z jednej strony przemawia nowoczesnym językiem graficznym, a z drugiej - wprost nawiązuje doDagmara Tymków, laureatka konkursu. /Fot. Dziennik Zachodni bolesnych wydarzeń z pierwszych dni stanu wojennego. Logo to kwadrat wypełniony dziewięcioma krzyżami, plakat - przestrzelona dłoń na czarnym tle, ułożona w symbol "V". W nagrodę zwyciężczyni otrzymała 3 tysiące złotych, uznanie w środowisku, a jej prace oglądać można teraz na wszelkich materiałach przygotowanych w związku z obchodami 25. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.

23-letnia Dagmara Tymków pochodzi z Podkarpacia, teraz mieszka w Gliwicach i studiuje projektowanie graficzne.

Okładka specjalnego dodatku o tragedii na Wujku, który ukaże się za tydzień. /Fot. Dziennik ZachodniZ biegiem lat pamięć o tragicznych wydarzeniach stanu wojennego pielęgnowana jest przede wszystkim przez uczestników strajku, rodziny ofiar, a w coraz mniejszym stopniu przez ludzi młodych. Projekty przygotowane na konkurs dla studentów zostaną zaprezentowane w połowie grudnia w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Dzięki temu konkursowi krąg młodych osób zainteresowanych współczesną historią kraju na pewno się poszerzył.

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.