Facebook Google+ Twitter

Dzika róża czyli ładunek zdrowia na zimę

W zimie bardzo ważną rolę zdrowotną pełnią zioła. Są one doskonałą spiżarnią witamin i substancji mineralnych. Warto sięgać po zioła, aby wzmacniać naszą odporność i zapobiegać infekcjom, zwłaszcza układu oddechowego.

 / Fot. Chmee2/CC BY 3.0W okresie zimy każdy z nas ma zwykle problemy ze zdrowiem. Wynika to z kilku różnych przyczyn. Najczęściej z braku promieni słonecznych, krótkich i ponurych dni, złej pogody (wietrznej, zimnej i mokrej) oraz złego samopoczucia i osłabionej ogólnej energii, a także wzmożonych ataków na nasz organizm wirusów i bakterii chorobotwórczych. Gdy zimą siły witalne i obronne organizmu słabną, łatwo o przeziębienie, katar, kaszel, grypę, zapalenie gardła i układu oddechowego. Jednym z ważnych sposobów zapobiegania lub ratowania się w takich sytuacjach jest m.in. korzystanie z naparów i nalewek ziołowych.

Wśród licznych gatunków ziół, ich liści, korzeni i kwiatów - lekarze zalecają korzystać z dobroczynnych zalet dzikiej róży. Jej bezcenne właściwości znane są od wieków. Suszone owoce, w postaci mrożonej i przetwory z owoców, są cenną skarbonką witamin i składników mineralnych. Przede wszystkim stanowią bogate źródło witaminy C, i co ciekawe, dostarczają organizmowi wielokrotnie więcej tej witaminy, niż cytrusy. A witamina C chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają DNA zdrowych komórek. Ma też zbawienny wpływ wzmacniający organizm, poprawia funkcjonowanie krążenia i wygląd skóry: wygładza drobne zmarszczki i wyrównuje przebarwienia.

Owoce dzikiej róży z dużą ilością witaminy C, zapobiegają powstawaniu kruchości naczyń krwionośnych. Są ważnym źródłem przeciwutleniaczy, które wykazują działanie rozkurczowe, żółciopędne i pomagają przy dolegliwościach układu moczowego, kamicy nerkowej i żółciowej. Pomagają też przy przeziębieniu i zakażeniu. Owoce róży stosuje się - jak informuje poradnikzdrowie.pl - w nadciśnieniu, chorobach serca, wątroby i jako lek witaminowy. Działają wzmacniająco i przeciwzapalnie, pomagają w nieżytach przewodu pokarmowego, chronią przed szkorbutem.

Spożywanie dżemów i picie herbat z owoców dzikiej róży, lekarze i dietetycy zalecają szczególnie palaczom tytoniu, gdyż codzienne zapotrzebowanie ich organizmu na witaminę C, jest dwa razy wyższe niż u osób niepalących. Wyciągi z dzikiej róży są wskazane również dla kobiet w okresie ciąży i karmienia, natomiast wszystkim innym - w stanach osłabienia i przemęczenia oraz stresu, bezsenności i nadpobudliwości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.