Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1791 miejsce

Dzikie kanarki

Każdy z nas zna kanarki hodowane w klatkach. Mało jednak wiemy o ich naturalnym przodku - kanarku dzikim, który do dziś żyje na wolności.

Kanarek rasy zielony gloster consort jest zbliżony wyglądem do kanarka dzikiego, choć jest od niego mniejszy. / Fot. Jacky WezykowskiDzikie kanarki żyją obecnie jedynie w kilku miejscach na świecie: Wyspy Kanaryjskie (żyje na wszystkich wyspach za wyjątkiem wyspy Fuerteventura), Madera i Porto Santo, Azory, wybrzeża zachodniej Afryki.

Ciekawostką jest fakt, że dzikie kanarki poza okresem lęgowym żyją w stadach. Stada kanarków chętnie przebywają w pobliżu siedzib ludzkich. Żyją w lasach, zaroślach, ogrodach, sadach, parkach miejskich i winnicach. Na obszarach bezleśnych w ogóle nie występują. Zasiedlają tereny aż do wysokości 1900-2000 m.n.p.m. Podczas lotu w stadzie kanarki zwracają na siebie uwagę, ciągle utrzymując ze sobą wzajemny kontakt za pomocą głośnego nawoływania.

Kanarki występujące w naturze (Serinus canaria) są szarozielone lub zielonożółte z obfitym ciemnym czarnoszarym rysunkiem na piórach, zwłaszcza na grzbiecie. Mają smuklejszą, delikatniejszą budowę i gładziej przylegające piórka, co czyni je zręczniejszymi w poruszaniu się.
Kanarki dzikie mają ok. 12-13 cm długości i ciężar ciała ok. 14 gram. Rozpiętość skrzydeł dzikich kanarków wynosi ok. 21 cm. Są więc nieco mniejsze od kanarków domowych. Dzikie kanarki są bardziej podobne do kulczyka niż do kanarków żyjących w niewoli.

Samiec ma przeważnie zielonożółte ubarwienie. Jego głowa jest szarawa z żółtozielonymi policzkami i gardłem, grzbiet jest szary z czarnymi kreskami, lotki ciemne z szarymi i żółtozielonymi brzegami, sterówki ogona podobne w ubarwieniu do lotek. Spodnia część ciała jest jaśniejsza, a podbrzusze białawe. Oczy są brązowe, nogi ciemne z ciemnymi pazurami, a dziób barwy rogowej.

Samica ma ubarwienie bardziej szare, a jej pióra są bardziej matowe niż pióra samca. W jej upierzeniu prawie nie występuje żółta barwa piór. Młode wyglądem i ubarwieniem przypominają samice. Dzikie kanarki, w przeciwieństwie do domowych, mają wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy.

Na ubarwienie dzikiego kanarka składają się dwa różne kolory, których zmieszanie tworzy ubarwienie ptaka. Jest to podstawowa biało-żółta barwa xantyfyl i melanina, która występuje w kolorze od jasnoszarego aż do czarnego.

Śpiew dzikiego kanarka jest głośniejszy, naturalniejszy, żywszy, świeższy, bardziej miękki i pełniejszy aniżeli kanarków udomowionych. Dzikie kanarki śpiewają przez 9-10 miesięcy w roku.
Dzikie kanarki gniazdują na niskich drzewach lub krzewach. Do budowy gniazda służą gałęzie, mech, trawa, pióra, włosie, kozia wełna. Samica znosi 4-5 jasnozielonych nakrapianych jaj. Ich wysiadywanie trwa zwykle około 14 dni. W warunkach naturalnych kanarki gniazdują 2-3 razy w roku.

Całoroczne pożywienie kanarków żyjących na wolności stanowią nasiona różnych traw, pączki kwiatów, owoce południowe oraz pokarm pochodzenia zwierzęcego (mrówki, gąsienice i mszyce), zawierający białko.

Tekst opublikowany pierwotnie:wap2

Więcej o kanarkach możecie poczytać na moim wortalu: www.kanarki.eu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

TS
  • TS
  • 30.11.2010 19:08

Zdaje się, że na Fuertaventura też żyją!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.11.2009 19:11

Takie małe uzupełnienie w kwestii kanarków i Wyspy Kanaryjskie - nazwa wysp nie pochodzi od kanarków/ jak wiele osób uważa/ale od psów Presa Canario:) które zostały tam wyhodowane

/Obywatelka Valle Gran Rey - Roca La Gomera - Islas Canarias/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kanarki, piękne ptaszki :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.