Facebook Google+ Twitter

Dziobem prosto w jaja

Są niezwykle ruchliwe. Ich cienkie dzioby potrafią sięgnąć do drobnych szczelin kory i gałązek. Penetrują intensywnie igły drzew szpilkowych, traktując dziobkami owadzie jaja bez żadnych skrupułów.

Mysikrólik zwyczajny, zwany potocznie mysikrólikiem (Regulus regulus) jest najmniejszym europejskim ptakiem. Gatunek ten występuje głównie w lasach, jednakże istotnym warunkiem jego występowania jest świerk lub jodła. W okresie lęgowym Mysikrólik zwyczajny (Regulus regulus) / Fot. Artur Hampelmożna go spotkać głównie w lasach iglastych. Poza tym okresem, występuje również w lasach liściastych, jednakże zawsze w takich miejscach, gdzie rośnie świerk lub jodła.

Ten oliwkowo zielony ptak jest niezwykle mały. Osiąga długość około dziesięciu centymetrów a waga jest niemal o połowę mniejsza, niż waga pary złotych obrączkek o szerokości 6mm. Pomimo swojej drobnej budowy mysikróliki dzielnie znoszą zimowe mrozy.
Niegdyś był to ptak związany z górskimi lasami. Obecnie, choć w rozproszeniu, rozprzestrzenił się również na tereny nizinne.

Swoje miłosne zaloty mysikróliki demonstrują w kwietniu poprzez stroszenie piórek na czubku głowy. Zachowuje się w ten sposób zarówno samiec jak i samiczka.

Mysikróliki przystępują do budowy gniazd wczesną wiosną i trzeba przyznać, że wykorzystują do tego celu dość niezwykłe materiały budowlane. Gniazdo zakładane jest wysoko w koronach świerków i jodeł. Po wybraniu poziomej gałęzi, wybierają na niej dwie sąsiadujące ze sobą zwisające gałązki. Cały proces zakładania gniazda zaczyna się od zlepienia tychże gałązek z wykorzystaniem owadzich oprzędów, pajęczyn i pajęczych kokonów. Od tej chwili, w ciągu kolejnych kilkunastu dni powstanie miseczkowata konstrukcja z mchu i roślinnych szczątek, która zawęzi się się ku górze, by pozostał już tylko niewielki otwór. W porównaniu z drobną postacią tego uroczego ptaka, gniazdo w postaci czarki prezentuje się okazale.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No nie powiem, ptak owszem, ale bardziej tytuł mnie zainteresował tym "dziobem prosto w jaja", a tu o całkiem inne jajeczka chodzi...:) Ja tylko słyszałem o nim, ale nie spotkałem się z nim, może że taki mały i trudno go dostrzec na drzewach. Dobrze, że go poznałem, będę miał go na uwadze, może kiedyś mnie się uda ? Serdecznie pozdrawiam i pięć gwiazdeczek zostawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam zadanie na wakacje. Będę wypatrywać mysikrólika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.