Facebook Google+ Twitter

Dziś 1 września. Główne uroczystości odbędą się w Gdańsku

Dziś o godz. 4.40 w Gdańsku rozpoczną się najważniejsze uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Jednym z gości będzie premier Federacji Rosyjskiej - Władimir Putin.

 / Fot. PAPO godzinie 4.40, od uroczystości przy Pomniku Obrońców Wybrzeża, rozpoczną się obchody upamiętniające 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W porannych uroczystościach nie wezmą udziału żadne zagraniczne delegacje. Przy pomniku na Westerplatte hołd pomordowanym w czasie II wojny światowej złożą żołnierze, kombatanci oraz prezydent i premier. Wszyscy mieszkańcy będą mogli tą uroczystość obserwować na telebimie ustawionym u podnóża pomnika.
Również rano nastąpi oficjalne otwarcie wystawy „Westerplatte: kurort - bastion - symbol" zorganizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej.

O godzinie 9.00 w Dworze Artusa odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Burmistrzów Miast Symboli II Wojny Światowej z udziałem przedstawicieli Światowego Zjazdu Kombatantów oraz uczniów zrzeszonych w Klubie Szkół Westerplatte. Wstęp tylko na zaproszenia. Dwie godziny później na Gdańskiej Starówce odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej poświęconej miastom, które w sposób szczególny zapisały się w trakcie wojennej zawieruchy.

O godzinie 15.00 ponownie obchody przeniosą się na Westerplatte, gdzie odbędą się centralne uroczystości rocznicowe, z udziałem najwyższych władz państwowych RP i gości zagranicznych. Wśród gości spodziewani są premier Rosji Władimir Putin, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Szwecji Fredrik Reinfeldt, który występować będzie jako przedstawiciel całej Unii Europejskiej. Oficjalne uroczystości potrwają około dwóch godzin.

Wieczorem, o godzinie 22.00 przed Kościołem Św. Trójcy w Gdańsku odbędzie się wideoinstalacja pod tytułem „City on Fire - Holy Trinity on Fire". Wstęp wolny.

Protesty

Uroczystości, a w szczególności wizyta Władymira Putina, nie podobają się między innymi działaczom związanym z Czeczeńską Republiką Iczkerii, którzy już dzisiaj protestowali w okolicach Zielonej Bramy w Gdańsku. Rozdawali przechodniom ulotki nawołujące do zatrzymania Putina i postawienia go w stan oskarżenia za "zbrodnie wojenne w Czeczenii".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pierwsze strzały II wojny światowej padły znacznie wcześniej w innych częściach kraju: godz. 1.40, Jeziorki k. Piły - w obronie punktu celnego ginie kapral Piotr Konieczka. Godz. 3.30, Podłęże Królewskie k. Krzepic - ostrzelanie zwiadu polskich kolarzy. Godz. 4.15, Szymankowo - zatrzymanie niemieckiego pociągu pancernego planującego atak na Tczew. Godz. 4.40, Wieluń - zbombardowanie miasta! Dopiero o godz. 4.45 - Westerplatte - strzały z pancernika Schleswig-Holstein. To tyle z badań historyków.

Polska prosi, by nie przekręcać historii, a sama nie zachowuje staranności. Co rusz... "Pierwsze strzały pały na Westerplatte...", "To tu wszytsko się zaczeło...", itp, itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.