Facebook Google+ Twitter

Dziś 65. rocznica wyzwolenia Warszawy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-17 07:04

65 lat temu do opuszczonej Warszawy wkroczyły wojska radzieckie. 17 stycznia 1945 roku, oddziały 1. Armii Wojska Polskiego weszły do miasta. Zdobycie Warszawy odbyło się bez bitwy, główne siły niemieckie opuściły miasto wcześniej.

 / Fot. PAPWalki sprowadziły się do kilku potyczek - podkreśla historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski. Styczeń to był moment, gdy wojska radzieckie rozpoczynały ofensywę, a ponieważ i tak były o krok od Warszawy, zatrzymały się w sierpniu 1944 roku. Wkroczenie opuszczonego do miasta było proste. Historyk podkreśla, że walk nie było, zginęło kilkudziesięciu żołnierzy, ale głównie od min.

Decyzja o wejściu do Warszawy była wynikiem politycznych kalkulacji. Powstanie upadło, natomiast wojska radzieckie rozpoczynały marsz na Berlin - przypomina historyk. Warszawa w styczniu 1945 roku była całkowicie zniszczona zaznacza Ukielski. Dwa dni po wkroczeniu wojsk radzieckich do Warszawy, urządzono defiladę na gruzach, potem do miasta zaczęli wracać mieszkańcy.

W okresie PRL 17 stycznia był obchodzony jako Dzień Wyzwolenia Warszawy, a komunistyczna propaganda utrzymywała, że wojska radzieckie położyły wielkie zasługi dla miasta. Ustanowiony przez Rosjan w 1945 roku Medal za "Wyzwolenie Warszawy" otrzymało ponad 700 tysięcy osób, w tym żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego.

Dopiero po 1990 roku do głosu doszli historycy, którzy podkreślali, że żołnierze sowieccy mogli wyzwolić stolicę w 1944 roku, gdy trwało Powstanie Warszawskie. W publicznej dyskusji zaczęto przyznawać, że 17 stycznia 1945 roku nastąpiła zamiana okupacji hitlerowskiej na radziecką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

humba
  • humba
  • 17.01.2011 13:38

jakie to wyzwolenie, przecież to dzicz

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jaka okupacja pasuje sowiecka czy niemiecka z tego wynika że obecnie to warszawiacy woleli niemiecką bo nie komunistyczna była tylko po co to powstanie było chyba ktoś się pomylił i zamiast Rosjan to Niemców zaatakował?
Teraz to wszystko co komunistyczne to nie do przyjęcia ale mieszka sie w blokach pokomunistycznych,jeżdzi się drogami pokomunistycznymi itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.