Facebook Google+ Twitter

Dziś 68. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-01-27 11:38

27 stycznia na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau odbywają się uroczystości związane z 68. rocznicą jego wyzwolenia.

 / Fot. PAP68 lat temu żołnierze rosyjscy wyzwolili 7 tysięcy więźniów z obozu Auschwitz - Birkenau. Do tego czasu życie straciło tam około 1,1 mln osób, przede wszystkim Żydów, Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz osób innych narodowości.

Dziś w tym miejscu spotkają się byli więźniowie, przedstawiciele władz państwowych Polski i Rosji, korpusu dyplomatycznego, duchowni różnych wyznań, władze regionalne i lokalne oraz zaproszeni goście i wezmą udział w uroczystościach rocznicy wyzwolenia obozu.

Rozpoczną się one o godzinie 12.00 na terenie obozu Auschwitz I. Około 13.30 zostanie otwarta wystawa rosyjska "Tragedia. Męstwo. Wyzwolenie", która opowiada o 20 tysiącach osób, które trafiły do obozu z obszaru byłego ZSRR.  / Fot. plakat /Muzeum Auschwitz


Wizualnym symbolem tegorocznych uroczystości jest obraz byłej więźniarki, polskiej Żydówki, Haliny Ołomuckiej noszący tytuł "Wyzwolenie" ukazujący zarówno radość z końca obozowej gehenny, jak i piętno obozowych doświadczeń i przeżyć, które pozostaną w pamięci do końca życia.

Uroczystości zakończą się przy pomniku na terenie obozu Birkenau modlitwą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w miejscu masowych grobów jeńców Armii Czerwonej.

ONZ w roku 2005 dzień 27 stycznia uchwaliła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.