Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

793 miejsce

Dziś 70. rocznica amerykańskiego odwetu za Pearl Harbor

Równo 70 lat temu, czyli 18 kwietnia 1942 roku, lotnictwo amerykańskie po raz pierwszy zaatakowało terytorium Japonii. Ten dzień znany jest w historii jako "The Doolittle Raid" ("Rajd Dolittle'a").

 / Fot. U.S. Navy/media publiczneOperacja stworzona na życzenie amerykańskiego prezydenta Franklina Delano Roosevelta miała ogromne znaczenie w wojnie na Pacyfiku. Mimo że atak nie spowodował wielkich szkód materialnych (zbombardowano Tokio, Jokohamę, Nagoję i Kōbe), to udowodnił Japończykom, że ich terytorium jest w zasięgu przeciwnika. Ten psychologiczny krok porównywano ze szpilką wbitą w serce mieszkańców Kraj Kwitnącej Wiśni, natomiast o ataku na Pearl Harbor mówiono o zadanej mieczem ranie Amerykanom.

Innym dużym skutkiem ataku, który mógł zadecydować o przebiegu wojny, było to, że dzięki nalotowi Japończycy nie dokonali inwazji na Australię. Za wszelką cenę postanowiono przeciwdziałać amerykańskiej ofensywie.

Zespołem bombowym składającym się z 16 średnich bombowców dowodził ppłk. James Doolittle, dlatego też wyżej wspomniany atak odwetowy jest znany jako "Rajd Doolittle'a".

Wszystkie bombowce przeleciały nad Japonią bez strat. Większość samolotów trafiła bezpiecznie do Chin, ośmiu pilotów wpadło w ręce Japończyków z czego trzech rozstrzelano, natomiast jeden bombowiec trafił do Władywostoku. Załoga, która została internowana przez sowietów, uciekła później z radzieckiego więzienia do Iranu.

Wizualizacja przebiegu operacji

Film "30 sekund nad Tokio", który powstał 1944 roku, jest fabularyzowanym dla potrzeb propagandy wojennej zapisem przygotowań samej operacji. Innym filmem, w którym wykorzystano motyw nalotu na Tokio jest megaprodukcja Hollywood z 2001 roku - "Pearl Harbor".Raport Jamesa Doolittle'a o przebiegu nalotu 18 kwietnia 1942r.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ku uciesze "moim przyjaciołom" postawiłem sam sobie minus. Czujcie się swobodnie i wyżywajcie się do woli. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ziemia naszą jest. Do jej użytkowania mają prawo wszystkie rasy, klasy i wszystkie nacje. Mając tę Prawdę na względzie ludzie ucywilizowani powinni zadbać o wspólne godne życie dla wszystkich "NAS".

Druga wojna światowa - jej przebieg i zakończenie - powinna uświadomić tym wszystkim, którzy by ponownie usiłowali "podnieść rękę" na wolność naszą i waszą, że wcześniej, czy później zostaną, za ten niecny czyn ukarani i poniosą porażkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzysztof5426
  • krzysztof5426
  • 19.04.2012 10:26

Grzegorz !
Bardzo śmiała teza. Myślisz, że rząd USA był tak bardzo inteligentny i przewidujący ? Nie sądzę, ale zgadzam się co do jednego. Rządowi USA zależało na przystąpieniu do wojny po stronie aliantów. Przede wszystkim dlatego, aby pozostać jednym z rozgrywających na arenie światowej.
Reszta, to korzystne konsekwencje pierwszej decyzji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

News godny odnotowania. Istotnie, start samolotów B-25 Mitchell z lotniskowców USS Hornet oraz USS Interprise był nie lada wyczynem dla pilotów amerykańskich, mających na pokładzie po 4 bomby 500 funtowe i zapas paliwa w jedną stronę. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A 7 grudnia 1941 Japonia dała się podpuścić władzom USA, które specjalnie umieściły w Pearl Harbor "łatwy łup" żeby zakłady zbrojeniowe mogły więcej zarobić, żeby było na kim wypróbować bombę atomową, żeby Japonia nie robiła im konkurencji w biznesie i żeby nie było, że to USA pierwsze zaczęły. Prezydent USA specjalnie nie powiadomił bazy o ataku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.