Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18989 miejsce

Dziś 956. rocznica śmierci Makbeta - bohatera dramatu Szekspira

Wielu z nas zapewne czytało słynną tragedię Williama Shakespeare'a, ilustrującą upadek moralny wielkiego rycerza. Co ciekawe, Makbet żył naprawdę - jako król Szkocji panował 17 lat, i zmarł 15 sierpnia 1057 roku.

 / Fot. Théodore ChassériauMakbet urodził się ok. 1005 roku. Był synem Finnleacha z Moray i młodszej córki Malcolma II. Ożenił się z królową Gruoch, która posłużyła za pierwowzór postaci Lady Makbet w dramacie Shakespeare'a. W wieku piętnastu lat stracił ojca, za co zemścił się 12 lat później, paląc jednego z morderców na stosie. W 1040 roku z jego rąk zginął król Duncan I - władca poległ w bitwie pod Bothgouanan, po czym Makbet objął tron Szkocji.

Okres jego panowania był ciągłą walką z poplecznikami zmarłego króla - w 1045 r. ojciec zabitego, Crinan, w bitwie pod Dunkeld podjął nieudaną próbę zemsty. Rok później Makbet pokonał angielskiego earla Northumbrii, Siwarda. Jednak Siward nie zrezygnował, i powtórnie przystąpił do inwazji - w 1054 roku zwyciężył armię Makbeta pod Dunsinnan, dzięki czemu zyskał dla syna zmarłego króla, Malcolma, tereny południowej Szkocji. Pomimo licznych wojen, okres panowania Makbeta był dla Szkocji bardzo pomyślny, ponieważ władca troszczył się o swoich poddanych, położył kres anarchii, był pomysłodawcą szkockich oddziałów porządkowych, oraz starał się scalić kraj w jeden silny i stabilny organizm państwowy.

Co ciekawe, Makbet w 1050 roku udał się w pielgrzymkę do Rzymu, której celem było odkupienie swych grzechów. W momencie jego powrotu, w 1057 r. Malcolm z pomocą Anglików zgromadził armię, z którą wtargnął w głąb Szkocji. Los Makbeta był przesądzony. Podczas bitwy pod Lumphanan koło Aberdeen, władca został pokonany i zabity. Pochowano go na wyspie Iona, będącej tradycyjnym miejscem spoczynku prawowitych władców Szkocji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesujący materiał!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.