Facebook Google+ Twitter

Dziś będzie tu wielka wojskowa defilada

Współautorzy: Monika Babula

Dziś święta Wojska Polskiego. Na trasie wielkiej defilady, która ma się odbyć z tej okazji, wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Czego spodziewają się po tym wydarzeniu sami warszawiacy?

Ostatnie przygotowania / Fot. fot.kluczyńska annaUroczysta defilada. Przez centrum Warszawy przemaszerują żołnierze polscy, oddziały francuskie, litewskie, ukraińskie, słowackie i niemieckie. Widzowie, którzy będą się temu przyglądać obejrzą wojskowe uzbrojenie. Alejami Ujazdowskimi przejadą czołgi, wozy bojowe, Hummery. Nad głowami zgromadzonych przelecą myśliwce F-16, samoloty CASA, będzie można podziwiać wyrzutnie rakiet i opancerzone Rosomaki. Ruszamy śladami przemarszu Wojska Polskiego...

Punkt 1. Plac Piłsudskiego

"Przemarsz'' wojska / Fot. fot.Monika BabulaTutaj rozpocznie się parada. O godz. 12 rozpocznie się uroczysta odprawa wart pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Od trzech dni panowie z obsługi technicznej ustawiają podesty, upinają flagi. Żołnierze wczoraj od rana w pocie czoła pracowali przy montażu barier ochronnych, a dziś będą zajmować się ochroną uczestników defilady.

Punkt 2. Plac Trzech Krzyży

Tu rozpocznie się właściwa parada. Na razie jest cicho i spokojnie. O święcie przypominają wywieszone flagi.

Punkt 3. Plac na Rozdrożu

Żołnierze z bazy wojskowej w Pyrach z bazy meteo testowali sprzęt do pomiaru gęstości chmur, który jest niezbędny, by przelot samolotów nad Warszawą był bezpieczny. - O godzinie 15 odbyła się próba generalna przelotu wszystkich samolotów, które wezmą udział w defiladzie - mówił nam wczoraj jeden z żołnierzy.

Punkt 4. Belweder

Komu w drogę, temu... / Fot. fot.Monika BabulaTu są już rozstawione barierki, flagi na każdym niemal słupie, podesty. Wozy transmisyjne wszystkich dużych stacji telewizyjnych już czekają, by na żywo przekazywać relację z defilady.

Punkt 5. Ostatni, ul.Gagarina

Tu zakończy się uroczysty przemarsz. Także na ulicy Gagarina zakończone są ostatnie przygotowania - rozstawione barierki, wywieszone flagi.

Warszawiacy o defiladzie

Pomnik Piłsudskiego przy Belwederze doczekał się kwiatów i świeczki. Pamięć o jego zasługach nie minęła. / Fot. fot.Monika BabulaW Ogrodzie Saskim, na tyłach Placu Piłsudskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza, rozmawialiśmy wczoraj z emerytowanym wojskowym, walczącym na dwóch frontach w czasie II wojny światowej, a później uczestniczącym w Powstaniu Warszawskim. - Urodziłem się w Warszawie i z nią jest związane moje całe życie - mówi. - Będę obserwował wydarzenia, mam nadzieję, że uda mi się jakoś przebrnąć przez tłum.

Nasz rozmówca cieszył się, że takie defilady organizowane są co roku, chociaż dostrzega zmiany w charakterze tego święta. - Coraz mniej jest w tym idei - przyznał jednak. - Każdy dziś myśli o pieniądzach zatracając ducha patriotyzmu.

Pani Barbara ze straganu z pamiątkami nie ma zamiaru uczestniczyć w dzisiejszych wydarzeniach. Sama wiele lat pracowała w wojsku i policji, ale ma wiele pretensji do rządzących. Jest wzburzona całym tym zamieszaniem wokół defilady. Więcej mówi o złej sytuacji w Warszawie, o problemach z komunikacją miejską, o drogich inwestycjach i "wyrzucaniu pieniędzy w błoto''.

Barykady przy Alejach Ujazdowskich / Fot. fot.Anna Kluczyńska - Cieszę się na obchody Święta Wojska Polskiego i chociaż mieszkam daleko od trasy, którą przejdzie defilada, dzięki dobrej warszawskiej komunikacji miejskiej mam plan obserwowania pięknej imprezy - mówił nam odświętnie ubrany 83-letni pan. Pierwszy raz, jako dziesięcioletni chłopiec oglądał taki przemarsz w 1935 r. Wielu młodych warszawiaków nawet nie wie, dlaczego 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Cieszą się z długiego weekendu i planują już jak spędzą najbliższe trzy dni.

- Z pewnością nie będę oglądał defilady wojska, nie interesuje mnie zasobność polskiej armii - mówiła wczoraj
sprzedawczyni w sklepie przy placu Trzech Krzyży. - Na weekend wyjeżdżam z rodziną z Warszawy, korzystamy z możliwości odpoczynku. Tyle jest dobrego z tego święta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

"Polska nie mocarstwo, prezydent nie generał"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.08.2008 03:34

wydawało mi się że tu napisałem komentarz ;(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Większość Warszawiaków wyjeżdża na "długi week-end".
A defilada, obawiam się, posłuży głównie do tego, żeby nasz prezydent mógł pokazać, jaki to on jest gotowy do wojny, brrrr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekam na fotorelacje z 15 sierpnia. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.