Facebook Google+ Twitter

Dziś, diecezjalne zmagania biblijne: Od wiary Abrahama...

Od rana, w całej Polsce odbywają się etapy diecezjalne XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Do zmagań na tym poziomie, przystępują uczestnicy z ponad 1,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszym etapie wzięło udział 30 tys. os.

Eliminacje są przeprowadzane w całym kraju. Za ich realizację odpowiadają specjalnie powołani koordynatorzy diecezjalni. Forma przeprowadzenia tego etapu, wszędzie wygląda tak samo. Na podstawie testu pisemnego, siedmioro najlepszych awansuje do części ustnej, by rywalizować o znalezienie się w trójce, która będzie reprezentowała swoją diecezję podczas dwudniowego finału Konkursu, w Niepokalanowie (w dn. 3-4 czerwca 2013). W większości polskich diecezji, patronaty honorowe nad etapami diecezjalnymi objęli miejscowi księża arcybiskupi i biskupi, a finały te stają się rzeczywistym świętem Biblii.

XVII edycja Konkursu, przebiega pod hasłem "Od wiary Abrahama do wiary Kościoła" i obejmuje Księgę Rodzaju (rozdz. 12 - 50) oraz List Świętego Pawła do Rzymian wraz z wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem.

Tematykę siedemnastej edycji Konkursu, przybliża nam biblista ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel - przewodniczący komisji konkursowej i autor pytań, który przypomina, że 11 października 2012 roku, z okazji 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II rozpoczął się w Kościele Rok Wiary, który trwać będzie do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata (24 listopada 2013 roku). Ojciec Święty Benedykt XVI, w liście apostolskim „Porta fidei” zachęcał wszystkich wiernych, aby w Roku Wiary ponownie odkrywali i studiowali podstawowe treści wiary oraz głęboko je przeżywali w swoim codziennym życiu. W tę zachętę Ojca Świętego wpisuje się zakres tematyczny XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Do wiary Abrahama odwołuje się sam św. Paweł, wskazując ją jako wzór
dla chrześcijan (Rz 4). Studium cykli poszczególnych patriarchów (Rdz 12-50)
w aspekcie ich wiary i w kontekście żywej wiary Apostoła Narodów, głoszonej z mocą wspólnocie chrześcijańskiej w stolicy Imperium Romanum (List do Rzymian) pozwoli uczestnikom na odkrywanie dynamizmu wiary, która staje się źródłem optymizmu i entuzjazmu chrześcijan wszystkich czasów – zauważa ks. Wróbel.


Diecezjalne etapy Konkursu, odbywają się jednocześnie w tym samym dniu, w całej Polsce i wpisują się w przeżywany w tym czasie, V Ogólnopolski Tydzień Biblijny, obchodzony w tym roku pod hasłem „Panie, wierzę, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym” (J 11, 27). W tegorocznej edycji, po raz pierwszy w historii Konkursu, zaproponowano uczestnikom sięgnięcie do najnowszego przekładu Pisma Świętego Towarzystwa Świętego Pawła (Biblia Paulistów). Tekst ten, będący owocem kilkunastoletniej pracy specjalistów z zakresu lingwistyki i biblistyki zawiera rozbudowane wprowadzenia, przypisy i odnośniki tekstualne. Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu pozwoli uczestnikom Konkursu na porównanie go z wieloma „osłuchanymi” passusami pochodzącymi z najbardziej znanej Polakom i wielce zasłużonej Biblii Tysiąclecia oraz umożliwi w ten sposób dynamiczną percepcję Słowa Bożego - mówią organizatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Nagrodami w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej, jest kilkanaście indeksów na różne kierunki studiów, m.in.: dziennikarstwo, filozofię, historię, kulturoznawstwo, nauki o rodzinie, historię sztuki czy teologię. Fundują je uczelnie katolickie i świeckie w całym kraju, wśród nich, KUL, UKSW, Uniwersytet
Opolski, Uniwersytet Szczeciński, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a od tego roku, także Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Ponadto, finaliści mają szansę wygrania wspaniałych pielgrzymek zagranicznych i innych, ciekawych upominków od sponsorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.