Facebook Google+ Twitter

Dziś długopis świętuje urodziny. Zdarzyło się 10 czerwca 1943r.

Poczciwy długopis ma prawie siedemdziesiąt lat. 10 czerwca 1943 roku opatentował go w Argentynie László Bíró, węgierski dziennikarz, hipnotyzer i malarz.

Długopis ma prawie siedemdziesiąt lat i trzyma nieźle jak na swoje lata / Fot. Grażyna WosińskaWszystko zaczęło się od złości na pióro, które trzeba było ciągle napełniać i robiło kleksy. Zdarzało się to oczywiście w najmniej odpowiednich momentach. László
Bíró ciągle myślał jak skonstruować pióro bez tych wad. Na pomysł wpadł patrząc na stałą rotację cylindrów drukarskich.

Potrzebny był odpowiedni tusz i kulki. Korzystał z pomocy brata chemika i budapesztańskiego przedsiębiorstwa. Wreszcie 10 czerwca 1943 roku w Argentynie uzyskał patent na długopis.
Spodobał się on brytyjskiej armii. Zakupiła licencję i zaczęła produkcję długopisów dla pilotów - nawigatorów RAF. Pióra na dużych wysokościach źle działały, gdyż atrament nie chciał spływać na stalówkę z powodu niskiego ciśnienia.

Zwykle śmiertelnicy mogli się cieszyć długopisami w 1945 roku. Wyprodukowała je firma Eterpen Company z Buenos Aires. Trzeba było za ten szczyt techniki zapłacić 27 funtów szterlingów. Tanie długopisy pojawiły się we Francji w 1953 roku dzięki baronowi Bica. Długopis rozpowszechnił Amerykanin Milton Reynolds.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Agnieszka M.
  • Agnieszka M.
  • 10.06.2011 13:20

Uwielbiam pisać długopisami!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.