Facebook Google+ Twitter

Dziś Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej

W województwie śląskim obchodzony jest po raz pierwszy Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. To święto ma upamiętniać powojenne ofiary Armii Czerwonej i władz komunistycznych. Główne uroczystości odbyły się wczoraj w Świętochłowicach.

Wczorajsze uroczystości pod bramą byłego obozu koncentracyjnego w Świętochłowicach - Zgodzie / Fot. Grzegorz FrankiDzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej ustanowiony został uchwałą sejmiku województwa śląskiego z inicjatywy współrządzącego od niedawna regionem Ruchu Autonomii Śląska. Od dziś ostatnia niedziela stycznia poświęcona będzie pamięci tych mieszkańców regionu, którzy stracili życie po wkroczeniu na Śląsk Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku. Ślązacy będą też czcić ofiary represji polskich władz komunistycznych po zakończeniu II wojny światowej.

Główne uroczystości miały miejsce już wczoraj pod bramą byłego obozu koncentracyjnego W Świętochłowicach - Zgodzie. Tu w czasie II wojny światowej mieścił się najpierw obóz pracy przymusowej dla ludności pochodzenia żydowskiego, następnie filia KL Auschwitz, a od końca stycznia 1945 polski obóz, gdzie funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa przetrzymywali i doprowadzili do śmierci wielu Ślązaków. Wśród ofiar były często całe górnośląskie rodziny. Do dziś nikt nie poniósł za to odpowiedzialności, a komendant tego obozu, Salomon Morel, zmarł cztery lata temu w Izraelu, dokąd uciekł już jako emeryt Służby Więziennej.

Pod bramę dawnego obozu przybyło w sobotę ponad 200 osób. Większość z nich przyszła tu pieszo w milczącym marszu z katowickiego Placu Wolności. Maszerowali prawie 10-kilometrową trasą, którą 66 lat temu pędzeni byli więźniowie.

Na uroczystości, którą zorganizował Ruch Autonomii Śląska, obecny był poseł Marek Plura, który przemawiając po śląsku apelował nie tylko o pielęgnowanie pamięci o ofiarach, ale też o zgodę wśród wszystkich mieszkańców Górnego Śląska.

Marszałek województwa śląskiego, Adam Matusiewicz, mówił o pamięci o tragedii, którą Ślązacy pomimo zakazów zawsze mieli w swoich sercach. Wicewojewoda Stanisław Dąbrowa podkreślił zaś, że większość przetrzymywanych i zakatowanych w obozie była niczemu niewinna. - Ktoś inny zawinił, a ktoś inny stracił z tego powodu życie - powiedział Dąbrowa.

Dzisiaj na Śląsku odbywają się dalsze uroczystości. Msze święte w intencji wszystkich ofiar górnośląskiej tragedii, również tych wywiezionych przymusowo do radzieckich łagrów, odbyły się m.in. w Nieborowicach i Łaziskach Górnych.

Zobacz fotorelację Piotra A. Jelenia z wczorajszej uroczystości pod bramą byłego obozu w Świętochłowicach Zgodzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

realista
  • realista
  • 30.01.2011 19:01

pomarzyć dobra rzecz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętajmy o tej tragedii i nie pozwólmy, by kiedykolwiek się powtórzyła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.