Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16249 miejsce

Dziś Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada jest w Polsce Dniem Pracownika Socjalnego. To święto państwowe, które obchodzi dziś cała rzesza osób zatrudnionych w wszelkiego rodzaju służbach socjalnych, zarówno samorządowych, jak i pozarządowych.

Pracownicy socjalni pracują zarówno w instytucjach samorządowych, jak i pozarządowych / Fot. Grzegorz FrankiJuż po raz 20. obchodzony jest w Polsce Dzień Pracownika Socjalnego. To święto wszystkich tych osób, które pracują zawodowo, a czasem społecznie, w wszelkiego rodzaju służbach socjalnych.

Obchodzony dziś Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem państwowym zapisanym w ustawie o pomocy społecznej. Ustanowiono go na pamiątkę pierwszego spotkania ministra pracy i polityki społecznej, Jacka Kuronia, z szeroką reprezentacją pracowników pomocy społecznej, którzy 21 listopada 1989 roku zjechali się z całego kraju do kaszubskiej wsi Charzykowy.

Zawód pracownika socjalnego na tle innych profesji ma stosunkowo krótką tradycję. Jego nazwa to dosłowne tłumaczenie angielskiego terminu social worker.

Pierwsze państwowe szkoły średnie kształcące pracowników socjalnych otwarte zostały w roku 1966. Dziś zawód ten jest zdobywany w specjalistycznych uczelniach wyższych, a także na uniwersytetach.

Pracownicy socjalni stali się szeroko rozpoznawalną grupą zawodową na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Wtedy to przypadła im rola łagodzenia skutków transformacji wśród tej części społeczeństwa, która nie potrafiła się odnaleźć w ówczesnej sytuacji gospodarczej.

Od tego czasu nastąpił rozwój instytucji pomocy społecznej, co wiązało się z przybywaniem coraz większej liczby pracowników socjalnych. Dziś pracują przede wszystkim w miejskich i gminnych ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie oraz w przeróżnych ośrodkach wsparcia, domach pomocy społecznej, noclegowniach i innych tego typu placówkach prowadzonych najczęściej przez organizacje pozarządowe.

Pracownikom socjalnym w dniu ich święta, które zbiega się ze Światowym Dniem Życzliwości, życzymy przede wszystkim życzliwości od i dla innych oraz wszystkiego dobrego!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

mirek
  • mirek
  • 22.11.2010 14:14

a ja polecam udać się na solny dziś i jutro, stoi tam inkubator przedsiębiorczości można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, więcej informacji znajdziecie na tej stronce http://wroclove2012.com/pl/artykul_o_wroclawiu/id_1087

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.