Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18914 miejsce

Dziś Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii

17 marca Irlandczycy obchodzą swoje święto narodowe - Dzień Świętego Patryka. Mieszkańcy noszą wtedy zielone ubrania i piją zielone piwo, a na ulicach odbywają się liczne festyny i parady.

Dzień Świętego Patryka to w Irlandii święto narodowe. Tego dnia urzędy, instytucje i sklepy są zamknięte, a mieszkańcy mają wolne w pracy. Otwarte są tylko puby i restauracje. Irlandczycy ubierają się odświętnie, czyli na zielono. To ich narodowy kolor, który symbolizuje trawiaste ziemie wyspy. Zielony jest także drugi symbol wyspy - trójlistna koniczyna (shamrock), którą przypina się do ubrania. Każdy powinien także obowiązkowo w tym dniu wypić zielone piwo albo szklaneczkę irlandzkiej whiskey (tzw. "dzban Patryka"). Wszystkiemu towarzyszą festyny, parady na ulicach, tradycyjne tańce i ludowe melodie.
Kulturowy symbol Irlandii to zielona koniczynka. W czasach starożytnych była rośliną druidów. Dziś symbolizuje ona świętą Trójcę. Według legendy to św. Patryk nadał jej to znaczenie. Misjonarz pokazując koniczynkę chciał wytłumaczyć wiernym istotę Trójcy Świętej. Na jednej łodydze są trzy listki, tak jak są trzy osoby boskie.
W Dniu Świętego Patryka w pubach leje się specjalnie barwione na tę okazję zielone piwo. Jednak jest to zwyczaj przywieziony ze Stanów Zjednoczonych. Prawdziwi Irlandczycy piją "dzban świętego Patryka", czyli litrowy dzban z uszkiem, napełniony whiskey.

Patron zielonej wyspy

Żywot św. Patryka jest związany z licznymi legendami. W historiach przypisywano mu różne czyny mitycznych herosów i obdarzano atrybutami druidów. Wiadomo na pewno, że jego życie jest nierozerwalnie związane z początkami chrześcijaństwa w Irlandii.
Święty Patryk urodził się w V w n. e. na terenie Brytanii, w rodzinie chrześcijańskiej. Jako szesnastoletni chłopiec został uprowadzony przez aryjskich korsarzy. Stał się niewolnikiem i pasł stada na irlandzkich pustkowiach. Według legendy wiódł ciężkie życie, często bez dachu nad głową. Jednak wiara przodków pozwoliła mu przetrwać trudny okres. Po kilku latach Patrykowi udało się uwolnić i przedostać do Galii. Tam miał we śnie usłyszeć wezwanie do nawrócenia zielonej ziemi, na której kiedyś był niewolnikiem. Tradycja mówi, że został biskupem i w 432 roku ponownie wrócił do Irlandii. Tam pracował jako misjonarz, propagując nową religię. Święty Patryk był obywatelem Cesarstwa Rzymskiego, znał klasyczną kulturę. Założenia chrześcijaństwa postanowił połączyć z pogańskimi symbolami, aby mogły one zostać lepiej odebrane przez Celtów. Biskup zmarł 17 marca 461 r.
Najbardziej znaną legendą związaną z postacią św. Patryka jest historia o wypędzeniu węży z Irlandii. Mówi ona, że biskup miał stać na wzgórzu i za pomocą laski nakazać wężom wejście do morza. Z przyrodniczego punktu widzenia jest to niemożliwe, bo na terenie wyspy nie występują węże. Dziś ta legenda jest odbierana jako metafora zwalczania pogaństwa przez chrześcijaństwo.

Wszyscy chcą być Irlandczykami

Obchody święta Irlandii są popularne na całym świecie. W tym dniu panuje zasada: "Everyone's Irish" czyli "Wszyscy są Irlandczykami". Coś w tym jest, bo pierwsza parada z okazji tego dnia odbyła się w Stanach Zjednoczonych, w 1737 roku. Zorganizowało ją Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie. W XIX wieku do USA wyemigrowała duża liczba Irlandczyków, więc stanowią oni liczną grupę. Dziś obchody Dnia Świętego Patryka są tam tak samo ważnym świętem jak na zielonej wyspie. Największe parady odbywają się w Nowym Jorku i oczywiście w Dublinie. Dodatkowo farbowanych na zielono jest wiele znanych obiektów, m.in. Opera w Sydney, Empire State Building w Nowym Jorku, czy rzeka w Chicago.

"Czy to dla Ciebie coś znaczy, że kocham Cię jak Irlandię?" - śpiewał kiedyś zespół Kobranocka. W Polsce Dzień św. Patryka obchodzony jest głównie w pubach i restauracjach, gdzie w tym dniu można spróbować irlandzkiego Guinessa i różnych rodzajów zielonych piw. My emigrujemy za pracą do Irlandii, a Wyspiarze ostatnio pozytywnie wspominają pobyt na Euro 2012. Podczas mistrzostw Irlandczycy bardzo dobrze bawili się w strefie kibica w Poznaniu. W Dniu św. Patryka nie pozostaje nam więc nic innego, jak wypić zdrowie Irlandii!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Życzę Irlandczykom aby nadal tkwił w nich duch radości .
Aby zaszczepiali inne narody pogodą ducha .Byłam nimi zachwycona podczas Euro .Oni odwdzięczyli się Polakom wyrazami sympatii .
Każdy malkontent powinien jechać na szkolenie do Irlandii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdrowie Irlandii i Donalda Tuska co to nam naobiecywał drugą Irlandię hi hi hi hi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.