Facebook Google+ Twitter

Dziś Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-18 08:10

"Przeziębienie lub grypa? Zdrowiej bez antybiotyków". To jedno z haseł obchodzonego dziś Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach.

Zorganizowane po raz pierwszy w krajach Unii obchody mają uświadomić ludziom, że niewłaściwe stosowanie i nadużywanie antybiotyków powoduje, że przestają one być skuteczne.

Kierownik Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków profesor Waleria Hryniewicz podkreśliła, że antybiotyki leczą tylko infekcje bakteryjne, a nie niszczą wirusów. W przeziębieniu, czy grypie czy ostrym zapaleniu oskrzeli antybiotyki nie pomagają, a mogą nawet zaszkodzić. Mają działania uboczne i często osłabiają organizm.

Profesor Waleria Hryniewicz przyznała, że antybiotyki są nadużywane nie tylko w medycynie czy tuczu zwierząt. Dodawane są nawet do farb olejnych czy fug między kafelkami.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach zorganizowane będą konferencje naukowe. W Sejmie zostanie otwarta wystawa 16 plakatów dotyczących problemów zakażeń, działania i stosowania antybiotyków oraz powodów zmniejszania się ich skuteczności. Podobne wystawy będą prezentowane w 30 miastach w całym kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.