Facebook Google+ Twitter

Dziś gala Nagrody Literackiej Nike

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-05 16:57

O godz. 19 rozpocznie się uroczysta gala Nagrody Literackiej "Nike". Dowiemy sie wówczas, która z nominowanych siedmiu książek zdobyła największe uznanie jury i kto zostanie laureatem nagrody, wręczanej po raz 12.

Werdykt jury jest jeszcze tajemnicą, wiemy już natomiast, kogo wybrali czytelnicy.
W tym roku w plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej" zwyciężyła książka "Bieguni" Olgi Tokarczuk. Opowieść o nieustannej potrzebie podróży zdobyła aż 48 procent wszystkich głosów.Olga Tokarczuk była już trzykrotnie laureatką plebiscytu czytelników Nike za książki: "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny" i "Grę na wielu bębenkach".

Czy tym razem jury podzieli opinię czytelników dowiemy się już niedługo podczas uroczystej gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Do tej pory gusta czytelników tylko trzykrotnie zbiegły się z werdyktem jury. W 2000 roku, gdy zwyciężył tom "Matka odchodzi" Tadeusza Różewicza, rok póżniej, gdy nagrodę Nike otrzymał Jerzy Pilch za powieść "Pod Mocnym Aniołem" i 4 lata temu, gdy jury i cztelnicy za najlepszą książkę uznali "Gnój" Wojciecha Kuczoka.
Nagroda przyznawana przez czytelników "Gazety Wyborczej" ma charakter honorowy.

Najnowsza książka Olgi Tokarczuk "Bieguni" zyskała też nagrodę publiczności tegorocznej literackiej Nagrody Mediów Publicznych Cogito. Nagrodę otrzymała Małgorzata Szejnert za książkę "Czarny ogród". Opowieść o powstawaniu dwóch górniczych osiedli - Giszowca i Nikiszowca ma też szansę na zdobycie tegorocznej nagrody NIKE. Znalazła się bowiem w nominowanej siódemce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.