Facebook Google+ Twitter

Dziś jest święto wszystkich mam

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-26 07:30

Dziś Dzień Matki. Święto to jest wyrazem miłości i szacunku wobec wszystkich matek na świecie. W Polsce Dzień Matki po raz pierwszy obchodzono w 1923 roku.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAPW Europie początki tego święta sięgają najprawdopodobniej czasów starożytnych Greków i Rzymian. Boginiom-matkom, które były symbolami płodności i urodzaju, składano uroczyste ofiary. W 17. wieku w Wielkiej Brytanii pojawił się tak zwany Mothering Day. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Ten obyczaj przetrwał do około 19. wieku. Powrócono do niego po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Inaczej historia święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku ideę Dnia Matek promowała Julia Ward Howe, autorka książek podróżniczych. Dzień Matki został ustanowiony w 1905 roku z inicjatywy Annie Jarvis. W 1914 roku amerykański Kongres ustanowił ten dzień świętem narodowym. Przypada on w drugą niedzielę maja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.