26418 miejsce

Dziś mecz Polska - Słowacja. Historia spotkań obu reprezentacji

Już w piątkowy wieczór nasi piłkarze zmierzą się ze Słowakami w meczu towarzyskim. Jak do tej pory obie ekipy spotykały się siedem razy, z czego trzy mecze wygrała Polska, trzy Słowacja, a jedna potyczka zakończyła się remisem.

/ Fot. PAP/Jakub KaczmarczykZaczęło się 7 czerwca 1995 roku. Tego dnia na stadionie przy ulicy Roosevelta obie ekipy walczyły o punkty w eliminacjach do mistrzostw Europy. Dla Polski było to fantastyczne spotkanie. Podopieczni Henryka Apostela wyszli na prowadzenie już w 10 minucie za sprawą Andrzeja Juskowiaka. W drugiej połowie bramki wysypały się jak ziarenka ryżu w słowackiej spiżarni. Trafiali kolejno Wieszczycki, Kosecki, Piotr Nowak i ponownie Andrzej Juskowiak. Mecz zakończył się wynikiem 5:0 i był dowodem na to, że buduje się w kraju nad Wisłą bardzo silny zespół.

W czerwcu się budował, a w październiku ta budowla się zawaliła. 10 listopada 1995 roku reprezentacja Polski musiała zwyciężyć, by dalej liczyć się w walce o awans, czyli był to taki typowy jak dla Polaków mecz o wszystko. Zaczęło się bardzo dobrze, bo jako pierwszy drogę do siatki rywala odnalazł Andrzej Juskowiak. Jeszcze przed przerwą celnym strzałem z rzutu karnego stan meczu wyrównał Peter Dubovsky. W drugiej połowie wszystko się posypało, najpierw Roman Kosecki zobaczył czerwoną kartkę za zdjęcie koszulki, a potem Tibor Jancula dał Słowakom prowadzenie. Kilka chwil później Piotr Świerczewski otrzymał żółtą kartkę, po czym pięknie ukłonił się sędziemu i... dostał kartkę czerwoną. Potem nasi południowi sąsiedzi mieli już z górki, a bramki Uljaky'ego i Simona ostatecznie pogrążyły Polaków. Ziarenka znów się wysypały, lecz tym razem sprzątać musieli Polacy.

Do kolejnego starcia, tym razem towarzyskiego, doszło za kadencji Janusza Wójcika. 10 listopada 1998 roku w śnieżnej scenerii błyszczał Piotr Reiss. Napastnik Lecha Poznań strzelił dwie bramki, kolejną dołożył Wojciech Kowalczyk i tym sposobem nasi piłkarze wygrali 3:1.

Przerwa w kontaktach polsko-słowackich trwała niemal dziewięć lat. Dopiero 7 lutego 2007 roku doszło do kolejnej towarzyskiej potyczki. Tym razem trochę nietypowej, bo rozegranej w hiszpańskim Jerez de la Frontera. Zaczęło się dla Polaków fatalnie, bo już po pierwszej połowie Słowacy prowadzili 2:0 po trafieniach Jakubko i Skrtela. Na szczęście w drugiej połowie "Biało-czerwoni" wzięli się do roboty i za sprawą Michała Żewłakowa oraz Radosława Matusiaka udało się doprowadzić do remisu. Cień na tym spotkaniu położyła frekwencja, bowiem na stadionie w Jerez zgromadziło się zaledwie 200 kibiców.

W 2008 roku obie ekipy grały ze sobą w eliminacjach do mistrzostw świata w RPA. W pierwszym spotkaniu, rozegranym 15. października 2008 roku w Bratysławie przeżyliśmy ogromną huśtawkę nastrojów. Po 70 minutach twardej walki Ebi Smolarek dał ekipie Leo Beenhakkera prowadzenie i wydawało się, że Polacy mają już zwycięstwo w kieszeni. Lecz na pięć minut przed końcem do tej kieszeni zajrzał Sestak, który najpierw wydarł nam z niej wygraną, a następnie wcisnął komplet punktów do kieszeni Słowaków. Dwa gole Sestaka strzelone w ciągu dwóch minut zadecydowały o wyniku 2:1 dla naszych rywali.

O rewanżu wolelibyśmy nie pamiętać. 14 października 2009 roku na stadionie w Chorzowie Polacy cieszyli się z remisu zaledwie przez trzy minuty. Po tym czasie Seweryn Gancarczyk strzelił bramkę samobójczą. Więcej bramek w tym spotkaniu nie było. Co ciekawe po tych porażkach postanowiono, że rozsypane ziarenka nie tylko należy posprzątać, ale trzeba też zmienić sprzątającego. Niedługo po pierwszym spotkaniu pracę stracił Leo Beenhakker, a krótko po meczu rewanżowym z fotelem selekcjonera rozstał się Stefan Majewski.

Ostatni raz Polacy mierzyli się ze Słowakami przed mistrzostwami Europy w 2012 roku. 26 maja Polacy zwyciężyli 1:0 dzięki trafieniu Damiena Perquisa. Warto odnotować, że w tym spotkaniu grali m.in. Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Marcin Kamiński i Adrian Mierzejewski.

7.06.1995 Zabrze POLSKA - SŁOWACJA 5:0