Facebook Google+ Twitter

Dziś Międzynarodowy Dzień Tłumacza

30 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Data nie jest przypadkowa, ponieważ w tym dniu wspomina się św. Hieronima, tłumacza Biblii i patrona tłumaczy.

W czasach postępującej globalizacji, rola tłumacza cieszy się coraz większym poważaniem. Zdolności tłumaczy są nieodzownym elementem istotnych wydarzeń polityczno-gospodarczych i biznesowych, nierzadko przychodzi skorzystać z ich usług także każdemu z nas.

Tłumaczeniowe specjalizacje
Wyróżnia się wiele specjalizacji tłumaczy determinowanych przez charakter formalny pracy, preferowaną tematykę czy sytuacje, w których jest zatrudniany. Mowa tu, między innymi, o tłumaczeniu symultanicznym, polegającym na tłumaczeniu na żywo bez kontaktu z mówcą, np. poprzez słuchawkę podczas spotkań polityków. Z kolei tłumaczenie konsekutywne to już klasyczna forma tłumaczenia podczas spotkań czy negocjacji, w trakcie których wszyscy są obecni, a przekład jest na bieżąco formułowany po wypowiedzi tłumaczonej osoby.

"Nie każdy zdaje sobie sprawę jak wymagająca jest to praca oraz ile wysiłku należy włożyć w zdobycie konkretnych kwalifikacji. Proces kształcenia profesjonalnego tłumacza jest w pełni dostosowany profilowi przyszłej pracy, np. tłumacz ustny rozwija umiejętność uważnego słuchania w trudnych warunkach, ćwiczy pamięć oraz sztukę tworzenia zwięzłych notatek” – komentuje Piotr Witkowski z jednej z warszawskich szkół językowych.Czytelnicy i autorzy W24 polecają na Facebooku
Wiadomości24 to nie "spork" Nordwalla
LE: Legia w niesamowitym stylu pokonuje Hapoel 3:2
Piotr Hruszwicki na scenach Lyric Opera!
Wajda, Penderecki, Korzeniowski, Karolak popierają Platformę
Pomysł Palikota: Jarosław Kaczyński winny katastrofie smoleńskiej


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.