Facebook Google+ Twitter

Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Pomagasz innym?

Dobrze zorganizowani i pełni ideałów. Chcą nieść pomoc innym oraz zdobywać doświadczenie. Dziś wolontariusze na całym świecie obchodzą swoje święto.

Sonda

Czy pracowałeś/aś jako wolontariusz?

Na zdjęciu wolontariuszka edytująca Wikipedię / Fot. Mimi-chan, CC 2.0Uśmiech na twarzy innego człowieka to dla nich często jedyna zapłata. Chcą pracować, choć nie dostają pieniężnego wynagrodzenia. Twierdzą, że czasem ważniejsza jest satysfakcja. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Święto zostało wprowadzone w grudniu 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Chciano w ten sposób wyrazić uznanie dla wolontariuszy pracujących w imię rozwoju gospodarczego i tzw. Milenijnych Celów Rozwoju. Należy do nich walka z AIDS, zapewnienie podstawowego wykształcenia czy zmniejszenie wskaźnika umieralności dzieci.

Praca wolontariacka to jednak znacznie więcej form działalności. Jedną z najpopularniejszych w Polsce akcji opierających się na zaangażowaniu wolontariuszy jest Szlachetna Paczka. - To ogólnopolska akcja, która polega na tym, by pomagać rodzinom w potrzebie, ale też robić to mądrze - mówi Wojciech Baran, student dziennikarstwa i lider Szlachetnej Paczki w rejonie Kraków Dębniki. - Przede wszystkim nie chcemy uzależniać ich od pomocy, ale dać impuls do zmiany. Do tego, żeby sami mogli poradzić sobie w życiu, żeby poczuli się ważni, wyjątkowi, zauważeni. To ma być motywacja, aby zrobili ze swoim życiem coś dobrego.

W Szlachetną Paczkę szczególnie aktywnie angażują się młodzi ludzie, zwłaszcza humaniści. Wojtek wraz z kolegą Bartkiem Tumiłowiczem przez ostatni tydzień zbierali pieniądze na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Najpierw przychodzili z zapowiedzią, zaś następnego dnia dawali możliwość podzielenia się. - Ludzie chcą nam pomagać, kupować prezenty, włączają się - mówi Wojtek z uśmiechem. - Spotkaliśmy się z dużym zaufaniem, ponieważ każdy musi uwierzyć nam na słowo, że nie chcemy z tych pieniędzy zrobić własnego użytku, lecz mamy zamiar naprawdę pomóc konkretnym ludziom.

Szlachetna Paczka to jednak nie tylko zbiórka pieniędzy i darów. Wcześniej trzeba dokonać rozpoznania sytuacji i wyboru rodziny, którą otoczy się opieką. - Mniej więcej od dwóch miesięcy działamy z Bartkiem na pełnych obrotach. Praktycznie każdego dnia jest coś do zrobienia. Zdarzało się, że nie spaliśmy nocami i nie przychodziliśmy na zajęcia. Daje to jednak masę satysfakcji. Rozwija zmysł organizacyjny i osobowość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.