Facebook Google+ Twitter

Dziś mija 10 lat od zatonięcia okrętu podwodnego Kursk

12 sierpnia mija dziesiąta rocznica zatonięcia rosyjskiego podwodnego okrętu atomowego Kursk. W katastrofie okrętu zginęła cała załoga licząca 118 osób.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Oscar_class_submarine_3.jpg&filetimestamp=20060416130419Do tragedii doszło podczas manewrów na Morzu Barentsa. Kursk miał za zadanie odpalić dwie ćwiczebne rakiety, w tym torpedy 298A PV kalibru 650 mm, które jako napęd wykorzystują nadtlenek wodoru i naftę. Do katastrofy mogło dojść właśnie z powodu wycieku nadtlenku, który spowodował eksplozję trotylu.

Wybuch przeżyło 23 marynarzy, którzy czekali na pomoc. Do dziś nie zostało wyjaśnione jak długo jeszcze żyli. Rosyjska marynarka przez dwa dni blokowała informacje na temat wypadku. Dopiero 21 sierpnia Norwegowie dotarli do wnętrza Kurska przez właz awaryjny. Znaleźli martwych marynarzy.

W październiku 2001 roku wydobyto pierwszą część wraku "Kurska", a drugą - w czerwcu 2002. Okręt został zbudowany w 1994 roku. Jak czytamy na portalu TVN24.pl był przeznaczony do zwalczania jednostek nawodnych i przenoszenia pocisków rakietowych dalekiego zasięgu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Moja pomyłka: okręty klasy Oscar II określane są sybmolem SSGN a nie jak wyżej napisałem SSBN. SSBN to nosiciele strategicznych pocisków z głowicami nuklearnymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak dla ścisłości: Kursk był okrętem na zachodzie określanym symbolem SSBN, czyli przenoszącym pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Kursk miał pociski uzbrojone w głowice jądrowe. Jego głównym zadaniem było zniszczenie amerykańskich zespołów okrętów wojennych w skład, których wchodziły lotniskowce. Cele dla okrętów Oscar II, czyli okrętów klasy tej co Kursk, wyszukiwały samoloty zwiadowcze dalekiego zasięgu.

Danielo, przygotowanie sprzętu służącego do ratowania załóg okrętów podwodnych oraz dotarcie na miejsce trwa dość długo. Nawet dobę. Nie wiem czy tyle czasu mieli marynarze z Kurska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.