Facebook Google+ Twitter

Dziś mija 65. rocznica likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-23 07:34

Oficjalne uroczystości rozpoczną się w południe przed pomnikiem Walki i Męczeństwa na terenie Muzeum Państwowego.

Po oficjalnych wystąpieniach, w tym przedstawieniu relacji z życia obozowego przez byłych więźniów Majdanka, w hołdzie ofiarom holokaustu, uczestnicy uroczystości złożą wieńce i wiązanki kwiatów.

Udział w uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele organizacji kombatanckich i byłych więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku, oraz władz samorządowych. Będą w nich uczestniczyli także przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce oraz korpusu dyplomatycznego Słowacji, Belgii i Holandii.

Obóz na Majdanku funkcjonował od października 1941 do lipca 1944. Więźniowie pochodzili prawie z 30 państw. Dominowali obywatele Polski, Związku Radzieckiego oraz Czechosłowacji. Poza Żydami i Polakami najliczniejszymi grupami narodowościowymi byli Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy. Przedstawiciele innych narodowości stanowili niewielki odsetek ogółu więźniów.

Spośród 150 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, wg najnowszych ustaleń życie straciło blisko 80 tysięcy osób, w tym około 60 tysięcy Żydów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.