Facebook Google+ Twitter

Dziś mija czwarta rocznica śmierci Jana Pawła II

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-02 07:37

"Miłość wam wszystko wyjaśni" - pod takim hasłem 2 kwietnia odbędą się w Warszawie uroczystości z okazji czwartej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Jest to parafraza słów z wiersza Karola Wojtyły - "Miłość mi wszystko wyjaśniła".

Idąc za przesłaniem wiersza pomysłodawcy kampanii przypominają, że miłość była sensem pontyfikatu papieża-Polaka. Zwracają też uwagę, że miłość pomaga zrozumieć świat i samego siebie.

Kampanii towarzyszy plakat, na którym nie widać twarzy Jana Pawła II. Papież ukazany jest w postawie zamyślenia i modlitwy. Taki obraz ma nas zachęcić do podróży w głąb siebie.

Uroczysta msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Kazimierza Nycza na Placu Piłsudskiego, modlitwa i czuwanie to główne punkty obchodów rocznicy odejścia Ojca Świętego w stolicy. Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła Drugiego Piotr Dardziński tłumaczy, że w tym roku nie będzie wielkich koncertów, ale raczej chwila zastanowienia i refleksji.

To powrót do atmosfery z 2 kwietnia 2005 roku, kiedy ludzie spontanicznie gromadzili się na modlitwach za Ojca Świętego. Obchody rozpoczną się już o godzinie 16.00. Na telebimach na Placu Piłsudskiego zostaną wyemitowane filmy ze wspomnieniami osób, które osobiście znały Karola Wojtyłę a potem papieża Jana Pawła Drugiego, między innymi, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kolberger, abp Kazimierz Nycz, Kazimierz Korbut-Orzechowski, prof. Andrzej Zieliński. Filmy zostały ułożone tematycznie, według klucza: Wujek, Apostoł, teatr, wybór na papieża.

O godzinie 20.00 rozpocznie się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Po jej zakończeniu zgromadzeni na placu wierni wezmą udział w czuwaniu, podczas którego usłyszą fragmenty ,,Dzienniczka św. Faustyny", a także będą mogli uczestniczyć w modlitwie, którą poprowadzą abp Nycz i ks. Bogdan Bartołd. Uroczystości na Placu Piłsudskiego zakończy w godzinie śmierci papieża o 21.37 uroczyste zapalenie pamiątkowego znicza zrobionego ze świec, które warszawiacy zapalili na ulicach miasta 4 lata temu.

Tradycyjnie 2 kwietnia na Placu Piłsudskiego odbędzie się kwesta na rzecz Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona". Prezes Fundacji Jerzy Łukasiewicz poinformował, że w ubiegłym roku udało się zabrać 16 tysięcy 700 złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na rehabilitację chorych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.