Facebook Google+ Twitter

Dziś mija dwusetna rocznica urodzin Karola Darwina

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-12 07:39

Twórca teorii ewolucji i autor dzieła "O powstawaniu gatunków" jest do dziś uważany za jednego z najwybitniejszych naukowców wszechczasów.

Urodzony w Wielkiej Brytanii Darwin spędził większość życia na obserwowaniu roślin, zwierząt i skamieniałych szczątków prastarych organizmów. Po kilkuletniej podróży badawczej dokoła świata stworzył teorię ewolucji, która dowodzi, że wszystkie żywe stworzenia pochodzą od wspólnych przodków i zrodziły się drogą doboru naturalnego czyli dzięki umiejętności przystosowania się do warunków zewnętrznych.

Koncepcja ta wstrząsnęła XIX-wiecznymi uczonymi i przyczyniła się do rozwoju świeckiego postrzegania świata podkreśla ewolucjonista, profesor Andrzej Elżanowski z Uniwersytetu Wrocławskiego. "Darwin przeniósł dziedzinę świata żywego z teologii do nauki. To była ta wielka rewolucja".

Zdaniem ekspertów teoria ewolucji jest jedną z najlepiej udokumentowanych koncepcji naukowych na świecie. Akceptuje ją wiele społeczeństw - głównie na Zachodzie - i wyznań, w tym katolicy, wielu protestantów i niektórzy muzułmanie. Dziś, dzięki genetyce, założenia teorii ewolucji można potwierdzić w warunkach laboratoryjnych w ciągu kilku tygodni. Naukowcy podkreślają, że teoria ewolucji sama ewoluuje; jest bezustannie poprawiana i uzupełniana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.