Facebook Google+ Twitter

Dziś mijają 222 lata od uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dziś mijają 222 lata od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową zwaną jako Konstytucja 3 Maja. Dziś uroczystości w Warszawie.

Dziś mijają 222 lata od uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Obraz Jana Matejki pt."Konstytucja 3 Maja" / Fot. Jan Matejko

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową zwaną jako Konstytucja 3 Maja.

Była ona pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Wcześniej na świecie podobny akt został podpisany w 1787r. w Ameryce.

Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj.
Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła liberum veto które wcześniej pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały.
Miała wyprzeć istniejący chaos, popierany przez część krajowych magnatów, na rzecz monarchii konstytucyjnej.

Konstytucję 3 Maja uchwalono w najbardziej sprzyjającym czasie gdy większość posłów opozycji, sprzeciwiających się jej powstaniu była jeszcze na urlopie wielkanocnym.

Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, zanim została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej.
Oryginał Konstytucji 3 Maja / Fot. Jacek Turczyk PAP
Dzień 3 Maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało ponownie zakazane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zakazane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

Od roku 2007 oficjalnie obchodzone także na Litwie.

Dziś w Warszawie odbędą się obchody Święta Konstytucji 3 Maja w których udział weźmie Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Rozpoczną się uroczystą mszą świętą za Ojczyznę w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
W południe zaplanowano uroczystości na Placu Zamkowym min. złożenie wieńca przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego.

Wcześniej Prezydent RP Bronisław Komorowski dokona wręczenia orderów i odznaczeń państwowych w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Witaj , majowa jutrzenko świeć naszej polskiej krainie ...
Witaj Maj Trzeci Maj dla Polaków błogi raj.
Pieśni tej nauczył mnie dziadek , wielki patriota . Więzień czasów PRL-u.
Zapadła mi głęboko w sercu i wzrusza gdy ją słyszę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.