Facebook Google+ Twitter

Dziś na całym świecie obchodzony jest dzień świętego Patryka

Dziś, 17 marca, obchodzimy dzień świętego Patryka czyli patrona Irlandii. Święto znane jest w wielu krajach. Pewnie ze względu na jego wybitnie radosny charakter.

17 marca obchodzony jest niemal na całym świecie dzień św. Patryka, patrona Irlandii. Świętujący zakładają zielone ubrania, piją piwo i przypinają sobie do ubrań listki koniczyny. / Fot. PAP/Piotr RybarczykŚwięty Patryk według podań urodził się pomiędzy 385 a 389 rokiem, w rodzinie kapłańskiej, na zachodnim wybrzeżu Bretanii lub Walii. Z pochodzenia był Brytem. W wieku 16 lat został porwany i sprzedany do Irlandii. Po 6 latach udało mu się zbiec do Galii, gdzie uczył się i przyjął święcenia kapłańskie. Około 431 roku wrócił do Irlandii jako misjonarz. Doprowadził do przyjęcia chrztu przez ten kraj. Według legend, święty Patryk miał zdolności uzdrawiania i przywracania życia. Przypisuje się mu nawet wypędzenie węży z terenu Irlandii (które zresztą, wedle badań, nigdy tam nie występowały). Jedną z najbardziej wiarygodnych, jest legenda o nauczaniu przez Patryka o Świętej Trójcy z pomocą trójlistnej koniczyny ( prawdopodobnie dlatego jest ona jednym z symboli wyspy). Święty Patryk zmarł prawdopodobnie 17 marca 461 roku i choć ta data budzi pewne kontrowersje, właśnie tego dnia odbywają się obchody.

Zwyczaje

Dzień świętego Patryka jest bardzo wesołym świętem obchodzonym na całym świecie bardzo chętnie nie tylko przez Irlandczyków. W ten dzień na całym świecie obowiązuje hasło "Everyone's Irish on St. Patrick's Day" czyli "Każdy jest Irlandczykiem w dniu św. Patryka". Dzień Świętego Patryka w miejscach dużych zbiorowisk Irlandczyków (i nie tylko) jest obchodzony bardzo hucznie, a szczególnie w Dublinie i Nowym Jorku, gdzie odbywają się największe, kilkudniowe festiwale i parady. Największa parada odbywa się w Nowym Jorku od 1762 roku.

Tego dnia, oprócz parad, na całym świecie królują również irlandzkie zabawy, jedzenie, muzyka oraz nieodłącznie wypijane setki hektolitrów irlandzkiego piwa takiego jak Guiness czy Murphy's - a jeśli piwo nie jest Irlandzkie, to przynajmniej jest zabarwione na kolor zielony, będący narodowym kolorem "Zielonej Wyspy" jak zwą Irlandię. Najhuczniej święto obchodzone jest w samej Irlandii gdzie tego dnia wszystko jest zielone albo barwione na zielono - łącznie z rzekami (te są barwione w Dublinie, Chicago, Nowym Jorku czy Indianapolis). W tym roku, pomimo szalejącego na całym świecie kryzysu, obchody odbywają się z taką samą pompą.

Dzień Świętego Patryka w Polsce

U nas ten dzień zwyczajem są spotkania (najlepiej w irlandzkich pubach, albo dość bliskich im tematycznie żeglarskich tawernach) koniecznie przy Irlandzkiej muzyce i Irlandzkim (bo jakim innym?) piwie. Niektóre puby, nie mają co prawda w swoim asortymencie irlandzkiego piwa, ale za to barwią polskie piwo na zielono. Tego dnia odbywa się sporo koncertów i występów związanych z muzyką irlandzką. Najpopularniejsze polskie zespoły muzyczne takie jak Carrantuohill czy Beltaine oraz grupy taneczne (wrocławski Ellorien czy Reelandia, znana z występów z Carrantuohillem) przez cały marzec mają ściśle wypełnione terminarze, a kluby i puby się biją o ich występy najbliżej 17 marca już na rok wcześniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dzięki za zwrócenie uwagi -faktycznie przemyciłem whiskey zamiast piwa;)
Zmieniłem więc Jamesona na Murphy's i odesłałem do moderacji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mała poprawka - Jameson to nie jest marka piwa tylko whiskey.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.