Facebook Google+ Twitter

Dziś najniższa pełnia w roku!

W nocy z 12 na 13 czerwca Księżyc będzie świecił wyjątkowo jasno i towarzyszyć będzie nam na niebie przez całą noc. O 00:30 znajdzie się zaledwie 17 stopni nad południowym horyzontem.

 / Fot. By Gregory H. Revera (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via WikDziś przypada pełnia Księżyca - wyjątkowa, bo najbliższa letniemu przesileniu. W tym czasie, Księżyc nocą góruje na najniższej wysokości nad horyzontem w ciągu całego roku.

Kiedy Księżyc będzie górować zaledwie 17 stopni nad południowym horyzontem, będziemy mogli odnieść wrażenie, że jest on o wiele większy niż do tej pory sądziliśmy. W rzeczywistości Srebrny Glob będzie od nas dalej, przez co naprawdę jest zdecydowanie mniejszy.

Latem górowanie Księżyca w pełni na niebie jest tym niższe, im bliżej przesilenia letniego wypada pełnia. Rok temu wypadła w dwa dni po pierwszym dniu astronomicznego lata i Księżyc wspiął się nocą na nieco ponad 16 stopni. Teraz pełnia wypada kilka dni wcześniej przed przesileniem. W związku z tym Księżyc wzniesie się nocą nieco wyżej. Różnica będzie jednak wynosiła zaledwie około jednego stopnia - donosi wyborcza.pl.

Pełnia występuje wtedy, gdy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Dokładniej, gdy długości Słońca i Księżyca różnią się o 180 stopni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Trzeba zaprogramować jakieś sensowne spędzenie czasu w nocy, bo spania, oj nie będzie, nie będzie! :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.