Facebook Google+ Twitter

Dziś nielegalni emigranci, jutro obywatele RP - abolicja w Polsce

Współautorzy: Dawid Serafin

Cudzoziemcy przebywający w Polsce nielegalnie, będą mogli od przyszłego roku zalegalizować swój pobyt. Wystarczy, że złożą odpowiednie dokumenty w Urzędzie Wojewódzkim.

Konferencja prasowa poświęcona abolicji / Fot. Sławomir OstrowskiOd stycznia 2012r. zacznie w Polsce obowiązywać ustawa abolicyjna. Oznacza to, że niektórzy cudzoziemcy przebywający w naszym kraju nielegalnie będą mogli zalegalizować swój pobyt. - Abolicja ma być szansą na legalizację pobytu w Polsce i rozpoczęcie nowego życia -
mówiła podczas konferencji prasowej Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców.

Obecnie warunki abolicji są bardzo liberalne. Obcokrajowcy przebywający w Polsce niezgodnie z prawem nie muszą posiadać ani miejsca zameldowania ani stałej pracy. - Myślę, że liberalizacja abolicyjna, nie powinna być postrzegana w negatywnym świetle. To duża szansa na zalegalizowanie swojego pobytu dla cudzoziemców, którzy są bardzo wykształceni i naprawdę chcą pracować w Polsce - ocenia Anna Kostecka, prezes stowarzyszenia Interkulturalni PL.

Abolicja wprowadzi możliwość ubiegania się o dwuletnie zezwolenie na zamieszkanie. Obcokrajowcy będą musieli złożyć wniosek do Urzędu Wojewódzkiego odpowiadającego ich miejscu zamieszkania.

O zalegalizowanie swojego pobytu będą mogli starać się cudzoziemcy, którzy przebywają na terytorium naszego kraju nieprzerwanie od 20 grudnia 2007r. Abolicja obejmie również obcokrajowców, którzy przebywają w Polsce nieprzerwanie od 1 stycznia 2010 roku i którym przed tym dniem została wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy.

Cudzoziemiec nie uzyska zezwolenia na zamieszkanie w Polsce m.in. jeśli nie będzie spełniał wymogów ustawy. Dane takiej osoby znajdą się w Systemie Informacyjnym Schengen w celu odmówienia wjazdu. Abolicja nie obejmie także obcokrajowców, którzy sfałszują dokumentację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Małymi krokami do normalności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.