Facebook Google+ Twitter

Dziś noc św. Bartłomieja

Dziś w nocy przypada 435. rocznica tzw. nocy św. Bartłomieja. W 1572 roku na ulicach Paryża odbyła się rzeź hugenotów zorganizowana przez kilku katolickich książąt.

Kiedy Małgorzata de Valois, katolicka księżniczka, wyszła 18 sierpnia 1572 roku za Henryka Burbona, hugenockiego króla Nawarry, wydawało się że zakończył się wielki religijny spór. Na ślub i wesele zorganizowane z wielkim rozmachem zjechali do Paryża możni hugenoccy z całego kraju. Wtedy to, pod naciskiem matki Małgorzaty, królowej Katarzyny de Medici oraz księcia Henryka Gwizjiusza, król Francji Karol IX de Valois wydał zezwolenie na krwawe rozprawienie się z hugonotami.

Na rozkaz królowej Katarzyny, słynącej z umiłowania do trucicielstwa oraz nieprzeciętnej inteligencji, żołnierze gwardii zamordowali w ciągu dwóch dni około 3 tysiące hugenotów. Do końca września zgładzono na terenie Francji przeszło 20 tysięcy osób.

Współcześni znają historię tej dramatycznej nocy głównie dzięki, napisanej wiele lat później, powieści Aleksandra Dumasa „Królowa Margot”, w której to opowiada on o nieprzeciętnej Małgorzacie de Valois. Choć można mieć zastrzeżenia odnośnie wartości merytorycznej dumasowskiego opisu nocy św Bartłomieja, zachowano niepowtarzalny klimat tego dramatu.

Z okazji kolejnych rocznic organizowane są wernisaże, imprezy, spotkania. Dziś w Lublinie odbędzie się w Klubie Czekolada celebracja Nocy św. Bartłomieja w rytmie techno, a w sopockim Sfinksie impreza „Bułka Paryss'ka” z muzyką d'n'b i electro. Jak widać każda okazja jest dobra by upamiętnić ją chwilą zabawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Plusa..Dziękuję za niego

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.08.2007 02:26

Natalio, w Gdańsku ludzi z fantazją jest wielu, ale tradycja upamiętnienia tej nocy - pasuje raczej na okolicznościową szopkę w św. Brygidzie. Dałem plusa, czy minusa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przyjemnością przeczytałem ostatnie teksty Natalii. Oby tak dalej! +

Chociaż co do techno-party a la Noc Św.Bartłomieja mam mieszane uczucia. Dlaczego by (wzorem Holendrów) nie urządzić imprezy techno-Auschwitz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Wam... Ewo, Sławku :)

W Gdańsku.. Niestety raczej nic. Brak tu ludzi z fantazją...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Eh, popełniłam częsty błąd - plus się nie ukazał. Pozdrowienia dla informatyków :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawe :)
Hmm, a w Gdańsku nic? Szkoda

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.