Facebook Google+ Twitter

Dziś obchodzimy 14. Międzynarodowy Dzień Uchodźcy

Celem akcji jest przypomnienie społeczeństwu, że nasza polska kultura nie jest całkowicie jednorodną. Mieszka z nami wielu obcokrajowców, których kulturę i tradycję warto poznać.

- Czasem ci ludzie są naprawdę wyjątkowi - mówi Adelajda Kołodziejska z Polskiej Akcji Humanitarnej. - Przeżyli wielką tragedię, ponieważ byli zmuszeni do opuszczenia swojego kraju. Podczas takich dni pokazujemy, kim są uchodźcy i co my staramy się dla nich zrobić.

Jednym z ważniejszych założeń jest powiązanie Międzynarodowego Dnia Uchodźcy z kampanią, w wyniku której PAH chce zebrać fundusze na edukację uchodźców. - Pieniądze będą przeznaczone na stypendia naukowe, materiały dla obcokrajowców - wyjaśnia Kołodziejska. - Tegoroczny Dzień Uchodźcy odbywa się pod hasłem "Edukacja", ponieważ uważamy, że jest ona kluczowa dla poprawy sytuacji uchodźców w naszym kraju.

Obchodom Dnia Uchodźcy towarzyszy także festiwal filmowy o tej samej tematyce. Przegląd rozpocznie się dzisiaj o godzinie 17, w kinie Paradiso, a zakończy w czwartek 26 czerwca. Będzie można wysłuchać prelekcji na temat uchodźstwa w naszym kraju, a potem zostaną wyświetlone filmy na ten temat. - Pokażą one, jakie są przyczyny uchodźstwa, jak wygląda adaptacja uciekinierów w nowych społeczeństwach, a także poruszy problem wielokulturowości w Polsce - mówi Kołodziejska. Szczegółowy plan projekcji filmowych możemy znaleźć na stronie PAH.

Między projekcjami filmowymi, jutro i pojutrze, będzie można spotkać się z ludźmi z organizacji zajmującymi się problemem uchodźstwa, a także z samymi uchodźcami. - Będzie można porozmawiać także z reżyserami filmów festiwalowych, m.in. z reżyserką z Czeczenii - Krystyną Kurczab-Redlich - uzupełnia Kołodziejska. Poszukujący pomocy i informacji dowiedzą się tu do kogo mogą się zwrócić o wsparcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.