Facebook Google+ Twitter

Dziś obchodzimy dzień kosmonautyki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-12 08:11

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kosmonautyki i Lotnictwa. Mija bowiem 48. rocznica lotu Jurija Gagarina, pierwszego człowieka w kosmosie. Radziecki kosmonauta na statku "Wostok 1" raz okrążył naszą planetę. Lot odbył się 12 kwietnia 1961 roku.

Doktor Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN mówi, że w czasach komunizmu lot Gagarina miał mocny wydźwięk propagandowy. Dziś wyczyn kosmonauty nie budzi takich emocji, lecz warto o tym historycznym wydarzeniu pamiętać. Krzysztof Ziołkowski ocenia, że był to nie lada wyczyn, bowiem tylko niespełna 4 lata wcześniej wystrzelono w kosmos pierwszego sztucznego satelitę.

8 lat później, 16 lipca 1969 roku, człowiek po raz pierwszy wylądował na Księżycu. Był to Amerykanin Neil Armstrong. Między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi trwał wyścig kosmiczny o silnym podtekście politycznym. Krzysztof Ziołkowski mówi, że przyczyniło się to do rozwoju kosmonautyki. W ciągu 12 lat, od 1957 roku do 1969 roku nastąpił znaczny postęp badań kosmosu oraz eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Ekspert z Centrum Badań Kosmicznych PAN mówi, że dziś nie ma już takiego wyścigu kosmicznego, jak w czasach zimnej wojny. Jednak rywalizacja między potęgami kosmicznymi wciąż trwa, zaś coraz bardziej aktywni w kosmosie są Chińczycy.

W opinii Krzysztofa Ziołkowskiego, przyszłość badań kosmicznych będzie polegała na współpracy wszystkich krajów eksplorujących kosmos. Jak przykład ekspert podaje kooperację Europejskiej Agencji Kosmicznej z amerykańską NASA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.