Facebook Google+ Twitter

Dziś obchodzimy Dzień Ofiar Przestępstw

Współautorzy: Barbara Podgórska

W ostatnich latach w Polsce, coraz więcej uwagi poświęca się problematyce dotyczącej praw ofiar przestępstw. Niestety, poza deklaracjami politycznymi, niewiele się w tej kwestii dzieje. Nawet gdy chodzi o tak palący problem jak przemoc w rodzinie.

Logo RSPOP / Fot. dam K. PodgórskiProponowane rozwiązania prawne, związane z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy, są mało skuteczne, budzą szereg wątpliwości i kontrowersji.

W krajach Unii Europejskiej, Dzień Ofiar Przestępstw obchodzony jest od 1988 roku, a ustanowiony został przez Radę Europy. W Polsce, decyzją Parlamentu, został wprowadzony dopiero w 2003 roku. Kluby i koła poselskie, za wyjątkiem koła Ruchu Katolicko-Narodowego, poparły wtedy tę inicjatywę. Parlament uznał, że zwrócenie uwagi na trudną sytuację ofiar przestępstw jest w naszym kraju konieczne, a nadanie odpowiedniej rangi Dniu Ofiar Przestępstw wymaga rangi ustawy. W preambule do ustawy zawarto takie istotne cele, jak stałe monitorowanie sytuacji ofiar oraz podjęcie realnych działań na rzecz poprawy ich położenia.

W trakcie ówczesnej dyskusji nad ustawą, posłowie zgodnie stwierdzali, że sytuacja ofiar przestępstw w Polsce jest bardzo zła. Przez wymiar sprawiedliwości, ofiary przestępstw zarówno w postępowaniu przygotowawczym, jak i na sali sądowej są często traktowane gorzej od przestępców. Podkreślano, że aby poprawić sytuację ofiar przestępstw, trzeba podjąć realne działania zarówno w zakresie takiej zmiany przepisów kodeksu karnego, jak i postępowania karnego, które by bardziej chroniły ofiarę przestępstwa oraz przeznaczyć odpowiednie środki finansowe na pomoc ofiarom i ich rodzinom. Ofiary przestępstw i ich rodziny najczęściej potrzebują fachowej pomocy prawnej, psychologicznej i finansowej. Niestety takiej pomocy w naszym systemie prawnym nie otrzymują.

Parlamentarzyści wyrażali jednocześnie nadzieję, że ustanowienie DOP przyczyni się do: przypominania o sytuacji ofiar przestępstw i wyznaczania kierunku działań niezbędnych dla poprawy ich położenia, podjęcia prac ustawodawczych, aby ulżyć ofiarom przestępstw, uchronić ich przed dalszymi konsekwencjami tych przestępstw, by zapewnić im ochronę ich godności i szacunku, zaangażowania mediów, parlamentu oraz organizacji pozarządowych w obchody tego szczególnego dnia unaoczni potrzebę niesienia pomocy wszystkim osobom, które doznają krzywdy od innego człowieka, refleksji nad ofiarami, która skłoni do podejmowania działań mających na celu poprawę funkcjonowania systemu pomocy ofiarom przestępstw oraz tworzenia rozwiązań prawnych i programów przyczyniających się do poprawy bezpieczeństwa zarówno w naszym kraju, jak i w zjednoczonej Europie oraz przestrzegania standardów obowiązujących w tym względzie w Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardo dobry tekst! Jasno i przejrzyście nakreślony problem pokrzywdzonych. Ze swej strony dodam, że do wszystkich wymienionych minusów naszego systemu prawnego, należy dodać awersję graniczącą z obsesją - nieinformowania pokrzywdzonych o przysługujących prawach, ani możliwości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Niektórzy bowiem urzędnicy wychodzą z założenia, że każdy dobrze poinstruowany pokrzywdzony, zasypie organ prowadzący postępowanie stosem pism i wniosków dowodowych, bądź też będzie żądał kopii materiałów z postępowania w celu uzyskania odszkodowania. Na każde z takich pism i wniosków trzeba przecież udzielić odpowiedzi, przesłuchać kolejnych świadków, powołać biegłych, itp, co grozi naszym szanownym urzędnikom ograniczeniem wolnego czasu i nieuzasadnionym tworzeniem "zbędnej makulatury".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.