Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10190 miejsce

Dziś obchodzimy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dziś święto ludzi niepełnosprawnych. Po raz pierwszy obchodzimy je w Polsce, po wejściu w życie we wrześniu 2012 roku Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony został decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1992 roku. Głównym celem obchodów tego dnia na świecie jest przybliżenie społeczeństwom i władzom państw problemów osób niepełnosprawnych, związanych szczególnie z ich ograniczeniem w prawidłowym funkcjonowaniu społecznym, kulturalnym, politycznym i zawodowym.

Niepełnosprawność dotyczy kilku odmian zdrowia: fizycznego, psychicznego oraz budowy i funkcjonowania organizmu, w tym kończyn i kręgosłupa, co wiąże się z potrzebą udzielania pomocy we włączeniu takich ludzi w normalne życie społeczne.

Obchody Dnia Niepełnosprawnych mają na celu również nasilenie i zwiększenie świadomości publicznej o wielostronnych korzyściach płynących z integracji tej grupy osób w każdym aspekcie życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego, naukowego i politycznego. Ważną tematyką obchodów – jak co roku - są bariery architektoniczne, zarówno w miejscu zamieszkania takich osób, jak i w miejscach publicznych.

W grudniu 2006 roku, na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, przyjęto Konwencję Praw Osób Niepełnosprawnych, której zapisy uprawniają osoby niepełnosprawne do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się na równi z osobami pełnosprawnymi oraz dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, usług, transportu, informacji i komunikacji, ochrony zdrowia, edukacji, życia prywatnego i rodzinnego, a także ich udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

Polska ratyfikowała we wrześniu 2012 roku Konwencję ONZ z zastrzeżeniami, dotyczącymi kwestii związanych z przerywaniem ciąży i zawieraniem małżeństw przez osoby niepełnosprawne intelektualnie. Teoretycznie jednak, zgodnie z treścią jej zapisów, osoby niepełnosprawne mają prawo do uczestniczenia w życiu społecznym i zawodowym, na zasadzie równości z pełnosprawnymi osobami – informuje serwis polskieradio.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W imieniu wszystkich sprawnych inaczej dziękuję autorowi za artykuł a Pani Elżbiecie za życzenia :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrawiam wszystkich , życzę pogody ducha , ułatwień w życiu codziennym .
Życzę aby na Waszej drodze byli ludzie przyjaźni i tolerancyjni .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.