Facebook Google+ Twitter

Dziś obchodzimy dzień Wikipedii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-15 07:05

15 stycznia jest rocznicą powstania pierwszej, anglojęzycznej wersji internetowej encyklopedii. Jej twórcy nadal dokładają wszelkich starań, by projekt się rozwijał.

Z okazji urodzin Wikpiedii planowane są branżowe spotkania w Nowym Jorku, Bangalore czy w Poznaniu. Po dziewięciu latach od uruchomienia pierwszej edycji, Wikipedia pozostaje jednym z dziesięciu najpopularniejszych portali świata - podaje agencja badań rynku Alexa. Dziś, anglojęzyczna wersja językowa Wikpiedii ma ponad trzy miliony haseł, polska edycja prawie 700 tysięcy.

Wikipedia tworzona jest obecnie w ponad 260 językach. Kontrowersyjną kwestią pozostaje wiarygodność Wikipiedii, bo redagować może ją każdy z dostępem do internetu. Jeden z czołowych polskich Wikipedystów Sebastian Skolik podkreśla jednak, że istnieją mechanizmy częściowo zapobiegające fałszowaniu treści. Wprowadzono tak zwane wersje przejrzane, czyli osoby, które mają 250-500 edycji już wykonanych mogą sprawdzać edycyjnych użytkowników.

Naukowy tygodnik "Nature" już pięć lat temu orzekł, że jeśli chodzi o kwestie naukowe, Wikipedia jest wiarygodnym źródłem informacji i może śmiało konkurować ze swoim największym rywalem, jakim jest słynna Encyklopedia Britannica.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.