Facebook Google+ Twitter

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci Zaginionych

Tęsknota, ból, niepewność. Między innymi takie uczucia towarzyszą rodzinom i bliskim osób zaginionych. Gdzie zgłosić się po pomoc w takiej sytuacji? Jakie są szanse na odnalezienie osoby, która zniknęła i nie daje znaków życia?

 / Fot. ItakaMiędzynarodowy Dzień Pamięci Zaginionych obchodzimy 30 sierpnia z inicjatywy kostarykańskiej organizacji pozarządowej FEDEFAM, która powstała w 1981 roku. Z kolei w 1992 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Międzynarodową konwencję o ochronie wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem, która pomaga w zwalczaniu wymuszonych zaginięć i porwań.

W Polsce największą organizacją pozarządową, która zajmuje się problemem zaginięć jest Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Fundacja współpracuje z Komendą Główną Policji, prowadzi internetową bazę osób, które zaginęły, całodobową linię wsparcia dla rodzin zaginionych oraz Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka. Zgodnie ze swoim statutem, Fundacja wszelką pomoc świadczy bezpłatnie.

- Początkowym celem Międzynarodowego Dnia Osób Zaginionych było nakierowanie publicznej uwagi na osoby, które zaginęły w trakcie trwających na świecie konfliktów zbrojnych - powiedziała Aleksandra Andruszczak-Zin z Fundacji ITAKA. - Potem ten dzień stał się dobrą okazją do zwrócenia uwagi społeczeństwa na wszystkie osoby zaginione i ich poszukiwanie.

Ile osób w Polsce w tym momencie uważa się za zaginione? - Od kilku lat do policji trafia corocznie około 15 tys. zgłoszeń o zaginięcach. ITAKA otrzymuje ich prawie 1500 - tak sprawę komentuje pani Andruszczak-Zin. Według danych policji, z tak dużej liczby zaginięć, około osiemdziesiąt procent zgłoszeń udaje się rozwiązać w ciągu dwóch, trzech tygodni. Fundacji udaje się doprowadzić do końca podobny procent zgłoszeń. W wiekszości przypadków, zaginione osoby są odnajdywane całe i zdrowe. - Niestety od czasu do czasu odnajduje się zwłoki poszukiwanej osoby - dodaje przedstawicielka fundacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.