Facebook Google+ Twitter

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-21 07:59

Pod hasłem "Najważniejsza wczesna diagnoza" obchodzony jest dziś Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W Polsce cierpi na nią ponad 200 tysięcy osób, ale jedynie co piąta została zdiagnozowana.

Wystarczy jedynie kwadrans, by zrobić tzw. badania przesiewowe, mające na celu wykrycie choroby Alzheimera - podkreśla Kazimierz Bigo, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. Badanie polega na rozmowie ze specjalistą i przeprowadzeniu odpowiednich testów.

Kierownik Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego w Katowicach-Ligocie, profesor Grzegorz Opala mówi, że choroba Alzheimera jest podstępna i niezwykle problematyczna. Zwykle zaczyna się dość skrycie - pojawiają się problemy z pamięcią, z kontaktem z ludźmi i z emocjami. Początkowo wydaje się, że można sobie z tym poradzić, ale później przychodzi faza, w której chory wymaga pełnej, całodobowej opieki. Sytuacja ta bardzo często rujnuje psychicznie, fizycznie i finansowo całą rodzinę.

Na świecie na chorobę Alzheimera cierpi obecnie około 30 milionów ludzi. Zdaniem specjalistów, liczba ta w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zwiększy się do ponad 100 milionów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.