Facebook Google+ Twitter

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-17 08:11

Tylko w województwie śląskim na zaburzenia krzepliwości krwi choruje ponad 400 osób.

Prezes Katowickiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię Ewa Tomaszek podkreśla, że często pacjenci nawet nie wiedzą, że zaczynają chorować. Objawy to między innymi przedłużające się krwawienie po wyrwaniu zęba, czy nieznikające siniaki. Zdaniem Ewy Tomaszek pacjentów byłoby o wiele więcej, gdyby lekarze pierwszego kontaktu mieli większą wiedzę na temat tej choroby.

Komfort życia chorych na hemofilię ostatnio znacznie się poprawił, dzięki nowoczesnym lekom wytwarzanym z krwi pobranej od honorowych dawców. Jednak, jak dodaje Ewa Tomaszek, nadal nie ma kompleksowej opieki nad chorym. Niska jest także świadomość wśród społeczeństwa, czym jest hemofilia i że nie można się nią zarazić. Prezes Katowickiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię podkreśla, że pacjenci nie powinni ukrywać swojej choroby, ale otwarcie o niej mówić.

W Katowicach z okazji Dnia Chorych na Hemofilię spotkają się lekarze z województwa śląskiego zajmujący się tą chorobą oraz zainteresowani leczeniem i rehabilitacją chorych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.