Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7952 miejsce

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Współautorzy: Magdalena Wróbel

3 grudnia obchodzimy ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Hasłem celebracji na 2011 rok jest: "Razem dla lepszego świata dla wszystkich: udział osób niepełnosprawnych w procesie rozwoju".

Dzień ten został ustanowiony 1992 po to, by zwróci uwagę społeczeństwa na problemy, z jakimi borykają się na co dzień osoby niepełnosprawne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje że według jej danych na świecie żyje ponad 650 milionów osób niepełnosprawnych. Jest to ok. 10% populacji ludzi.

Według zapisów konwencji ONZ osoby niepełnosprawne mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się i do niezależnego życia, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym, a także równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji - czytam na stronie
http://www.rp.pl/artykul/82677,762419-Dzis-Miedzynarodowy-Dzien-Osob-Niepelnosprawnych.htmlrp.pl

Czy taki dzień jak dziś, może zmienić coś w życiu osób niepełnosprawnych? Z pewnością tak, jeżeli tylko przeobrazimy nasze postrzeganie tych osób i jeżeli zaczniemy traktować niepełnosprawność jak coś, co jest częścią naszego świata.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

cichą mam nadzieję, że nie tylko 3 grudnia będziemy zwracać uwagę na osoby z niepełnosprawnością, że prawa które zostały wymienione w konwencji ONZ do wolności, bezpieczeństwa, niezależnego życia, swobody poruszania się, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji, prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym, prawo dostępu do przestrzeni publicznej, transportu, informacji itd. itp. będą w równej mierze prawami osób pełnosprawnych i osób z niepełnosprawnością

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.