Facebook Google+ Twitter

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-31 07:05

Jest to jedna z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie, jej inicjatorami w 1929 roku byli przedstawiciele największych europejskich banków. Podczas konferencji w Mediolanie uznali, że w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw należy promować ideę oszczędzania.

W Polsce oszczędza regularnie zaledwie 7 procent Polaków. Dlatego Fundacja Kronenberga oraz Komisja Nadzoru Finansowego chcą zachęcać do oszczędzania.

Sławomir Sikora jeden z organizatorów akcji edukacyjnej podkreśla, że oszczędzanie zapewnia komfort finansowy co obecnie jest szczególnie istotne. Posiadając oszczędności nie trzeba panicznie bać się utraty pracy a w chwilach zmniejszenia dochodów czerpać z odłożonych zasobów.

Program edukacyjny, który ma zachęcić Polaków do oszczędzania jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi ponieważ chodzi o wyrobienie pewnych nowoczesnych nawyków - podkreśla Stanisław Kluza szef Komisji Nadzoru Finansowego. Kluza dodał, że nie można oszczędzania traktować jako tylko odkładania do skarbonki.

Sławomir Sikora zaznacza - by oszczędzać skutecznie nie należy ograniczać się tylko do jednego sposobu. Przypomina, że można oszczędzać poprzez fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe, zakup złota, czy dzieł sztuki.

Anika Ochotnicka z Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, że Polacy nie są narodem skłonnym inwestować swoje oszczędności na giełdzie papierów wartościowych. Natomiast bardzo lubimy kupować nieruchomości.

Jednak najpopularniejszym sposobem oszczędzania w naszym kraju są lokaty bankowe. Według szacunków Polacy na lokatach mają oszczędności wynoszące około 350 miliardów złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.